Kultura
fot. Teatr Muzyczny/Piotr Manasterski/ Agencja KFP/Mateusz Ochocki/ pixabay

piątek,

30 grudnia 2016

13:36

Sukcesy i porażki kulturalne. Nasi dziennikarze podsumowują rok. Jest coś, co ostro skrytykowali

Festiwale, koncerty, spektakle, ale także zupełnie nieszablonowe akcje. Rok 2016 na Pomorzu obfitował w niezwykle dużo wydarzeń kulturalnych. Nasi dziennikarze zdradzają, co zrobiło na nich największe wrażenie, a jakie wydarzenia w ogóle nie powinny mieć miejsca.

- Na Pomorzu działo się dużo, we wszystkich dziedzinach i na szczęście przeważają pozytywy - zgodnie twierdzą nasi dziennikarze. Wszyscy, których pytaliśmy mieli problem, aby wytypować pojedyncze wydarzenia, ale w końcu się udało. Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd opinii tych, którzy kulturą zajmują się na co dzień.

MUZYKA


- Muzycznie rok 2016 na Pomorzu był bardzo udany.
Mówiąc o regionie, nie sposób nie wspomnieć o Openerze, który w tym roku złapał kolejny oddech. W poprzednich latach dołował: zarówno frekwencyjnie, jak i muzycznie. Ostatnia edycja natomiast przyciągnęła mnóstwo młodych ludzi i to świetnie - twierdzi Kamil Wicik, dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk.

Ważnym wydarzeniem na muzycznej mapie Pomorza był także występ Kraftwerk w Operze leśnej. - To było świetne spotkanie z kultowym już zespołem muzyki elektronicznej. Poza tym w mojej pamięci zapisał się Soundrive - festiwal, który pokazuje całe spektrum młodej muzyki alternatywnej, nawet tej nieznanej szerszej publiczności. Udowadnia też jak wiele dzieje się w tej dziedzinie w Polsce i na świecie - dodaje dziennikarz.

weeeeeeee

fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

- Najlepiej wspominam występ Whitesnake na festiwalu Legend Rocka oraz gdańskie koncerty Steve'a Harrisa, Katatonii, Tides From Nebula oraz Alcest i Mono w B90 - zachwala Rafał Mrowicki z redakcji internetowej. - Bardzo udany powrót na scenę zaliczył Blindead, który z Piotrem Piezą za mikrofonem nagrał "Ascension" - znakomity album, jedno z ciekawszych polskich wydawnictw muzycznych tego roku. Warto też wspomnieć o Moose The Tramp, który w listopadzie wydał debiutancki album. Bardzo dojrzały debiut, który świetnie wypada na żywo.

TEATR I OPERA

Dużo emocji wśród naszych dziennikarzy wzbudziła zmiana dyrektora Opery Bałtyckiej z Marka Weissa na Warcisława Kunca i późniejsze kontrowersje w postaci wniosku o odwołanie nowego dyrektora i strajku pracowników (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

- Niezależnie, kto ponosi odpowiedzialność za sytuację w operze, takie zamieszanie nie służyło ani instytucji ani samej pomorskiej muzyce. Co gorsza, było o tym głośno w całej Polsce - twierdzi Konrad Mielnik, dyrektor artystyczny Radia Gdańsk.

- Znamienne były także tytuły wystawiane na deskach opery w tym roku: "Czarna maska" w reżyserii Weissa i "La Boheme. Cyganeria" pod kierownictwem muzycznym Kunca. Pierwszy zamknął pewien ważny rozdział w dziejach opery, drugi zaś rozpoczął kolejny i pokazał jak duże zmiany nas czekają - podsumowuje Marzena Bakowska, dziennikarka zajmująca się w Radiu Gdańsk kulturą.

Ten rok to jednak także rok głośnych premier - tych bardziej udanych i tych nie do końca. - W ostatnich miesiącach zapadł mi w pamięć "Piotruś Pan" wystawiany w Teatrze Muzycznym. Nie dość, że to premiera w 3D, to młodzi aktorzy grali doskonale - niczym profesjonalni muzycy! Wyczekiwana premiera "Notre Dame de Paris" to z kolei bardzo sprawne i doskonale przygotowane widowisko. Liczba użytych środków technicznych i popisy akrobatów robią wrażenie. Całość jednak nieco mnie zawiodła - przyznała Marzena Bakowska.

fddddddddddd

fot. Teatr Muzyczny/Piotr Manasterski

KINO


To był dobry rok także dla polskiego kina, a na Pomorzu, jak co roku, można było celebrować premiery na Festiwalu Filmowym w Gdyni. - Obejrzeliśmy "Wołyń" - bardzo ważny obraz dla narodowej pamięci, stworzony z epickim rozmachem. Wyważony, a jednocześnie pełen emocji. "Jestem mordercą" to z kolei perfekcyjne dzieło filmowe, świetnie zrealizowane. Był jeszcze wstrząsający "Plac zabaw" i "Ostatnia rodzina" o Beksińskich, czyli film skazany na masowy odbiór. No i oczywiście "Zjednoczone Stany Miłości" z wybitną kreacją naszej pomorskiej aktorki Doroty Kolak - wylicza Iwona Borawska, która na naszej antenie opowiada, recenzuje i zapowiada wydarzenia filmowe.

dfffffff

fot. Agencja KFP/Mateusz Potocki

- Dla mnie najważniejszym dziełem są jednak "Powidoki" Andrzeja Wajdy, które premierę kinową będą mieć dopiero w styczniu - przyznaje dziennikarka. - Jest szczególnie ważny, bo ostatni przed śmiercią reżysera. A poza tym Wajda zawsze miał dar: tworzył filmy, na które ludzie czekali. Nie zawsze o tym wiedzieli, ale przekonywali się po obejrzeniu. Myślę, że tak będzie i tym razem.

NIETYPOWE AKCJE

- Absolutny hit tego roku to według mnie...tak zwany "więzień-tour". Chodzi oczywiście o występy Leszka Możdżera w więzieniach. Nikt wcześniej nie wpadł na coś takiego, a już tym bardziej nie artysta o międzynarodowej sławie. Pomysł resocjalizacji przez sztukę jest wspaniały, a ta akcja to coś zupełnie wyjątkowego - przekonuje Hanna Wilczyńska-Toczko, reportażystka Radia Gdańsk. Więcej o akcji przeczytasz tutaj

yhhhhhhhh

fot. Radio Gdańsk/Hanna Wilczyńska-Toczko

Kolejną nietypową, a ciesząca się uznaniem naszych dziennikarzy, akcją mijającego roku były międzypokoleniowe dyskoteki z DJ Wiką (która była też gościem naszej audycji). - Dodają energii, zbliżają i integrują w niezwykły sposób. Kolejny świetny pomysł na rozrywkę dla młodszych ze starszymi - zachwala reportażystka.

A jakie są Wasze typy? Co w mijającym roku zasługuje na pochwałę, a jakie wydarzenie Was zawiodło?

Anna Moczydłowska