Kultura
W Gdańsku wystąpi Guns N'Roses. Będzie to pierwszy polski koncert Gunsów po powrocie gitarzysty Slasha (z prawej). Fot. Wikipedia

czwartek,

05 stycznia 2017

15:00

Guns N'Roses, Foo Fighters, Hans Zimmer, Sabaton. Kto jeszcze wystąpi w Trójmieście w 2017 roku? [KONCERTY]

Trójmiasto w roku 2017 będzie obfitować w duże wydarzenia muzyczne. Wystąpią wielkie światowe gwiazdy, które z pewnością przyciągną fanów muzyki z różnych części kraju. 
W ostatnich latach w Trójmieście pojawiają się coraz bardziej znane gwiazdy muzyki: Rihanna, Red Hot Chilli Peppers, Judas Priest czy Black Label Society. Dużych muzycznych nazwisk nie zabraknie również w nadchodzącym roku 2017. 

Trójmiasto przyciąga duże zagraniczne gwiazdy. Jeszcze do niedawna lokalni fani muzyki mogli zadowolić się okazjonalnymi występami takich tuzów jak np. David Gilmour czy Scorpions, a dla fanów metalu ogromnym wydarzeniem był gdyński koncert Sepultury w 2009 roku, na który niemal zabrakło biletów. Obecnie w Trójmieście dzieje się tak dużo, że fani muzyki mogą wręcz przebierać z kulturalnej ofercie lokalnych klubów.

GUNS N'ROSES

Największym muzycznym wydarzeniem 2017 roku na Pomorzu będzie niewątpliwie koncert Guns N'Roses. Amerykańscy giganci rocka wystąpią 20 czerwca na Stadionie Energa Gdańsk w ramach trasy "Not In This Lifetime Tour". Przez ostatnie kilkanaście lat Axl Rose był jedynym członkiem oryginalnego składu Guns N'Roses, występującym obecnie w zespole. Pozostali współzałożyciele odeszli z zespołu jeszcze w latach 90. Jednak po latach animozji i nieporozumień, wokalista porozumiał się z uwielbianymi przez fanów muzykami pierwszego składu: basistą Duffem McKaganem i gitarzystą Slashem. Resztę składu tworzy część muzyków grająca w ostatnim składzie Guns N'Roses, któremu przewodził Axl, w tym m.in. klawiszowiec Dizzy Reed, który gra w zespole od 1990 roku.

Na tegoroczną część trasy zespół sprzedał ok. 2 miliony biletów! Czy gdański koncert również okaże się sukcesem? Wiele na to wskazuje. Impreza cieszy się bardzo szerokim zainteresowaniem w internecie. Do facebookowego wydarzenia dołączają użytkownicy z całej Polski. Będzie to powrót popularnych Gunsów do Polski po pięciu latach – w lipcu 2012 roku wystąpili w Rybniku.

OPEN'ER FESTIVAL

Coraz większe gwiazdy goszczą na gdyńskim Open'erze. Dotychczas występowali na nim m.in. Jack White (solo i z zespołami), Rihanna, Arctic Monkeys, Pearl Jam, Kasabian, Kings of Leaon, Queens of the Stone Age czy ubiegłoroczne gwiazdy Red Hot Chilli Peppers i Florence and the Machine. Tym razem można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że przyszłoroczna edycja ściągnie na lotnisko w Kosakowie największe dotychczas zespoły, takie jak Radiohead i Foo Fighters czy nieco młodszy stażem The Weeknd. Świadczy to tylko o wysokiej jakości oraz randze Open'era, który staje się coraz ważniejszym festiwalem w skali europejskiej. Kolejni artyści będą ogłaszani w kolejnych miesiącach. 

POWROTY DO TRÓJMIASTA

Do Trójmiasta powrócą bardzo dobrze znani tutejszej publiczności Elton John, który wystąpi w sopockiej Operze Leśnej 9 lipca i Rod Stewart, który zaśpiewa w Ergo Arenie 21 lutego. Obaj występowali już w Trójmieście, dla ich fanów szykuje się zatem sentymentalny powrót idoli. Po roku do Ergo Areny wróci także Hans Zimmer. Najbardziej znany na świecie kompozytor muzyki filmowej 26 maja, w towarzystwie zespołu, chóru i orkiestry przypomni muzykę, która była tłem dla takich filmów jak "Król Lew", "Gladiator" czy "Piraci z Karaibów". 

To jednak nie koniec dużych nazwisk, które wystąpią w Ergo Arenie. 17 maja w hali na pograniczu Gdańska i Sopotu zaśpiewa światowej sławy piosenkarz Enrique Iglesias, a nieco wcześniej, bo 27 lutego, szwedzki Sabaton, dla którego będzie to również powrót do Trójmiasta po latach. Towarzyszyć im będą Accept - jedna z największych legend niemieckiego i europejskiego heavy metalu oraz nieco młodszy zespół ze Skandynawii - Twilight Force. Dla Niemców, dowodzonych przez gitarzystę Wolfa Hoffmanna będzie to również powrót do Gdańska. Accept wystąpił w Gdańsku w maju 1986 w Hali Olivii. To nie pierwszy powrót zagranicznej rockowej legendy, która w latach 80. wystąpiła w oliwskim obiekcie, a po blisko trzydziestu latach powróciła do Trójmiasta by zagrać w Ergo Arenie. W 1983 roku w Hali Olivii wystąpiła grupa UFO, która pod koniec 2015 roku wystąpiła w Ergo Arenie u boku Judas Priest. Innym zespołem, który miał podobny powrót, był Iron Maiden, który w 1986 roku promował w Gdańsku album "Somewhere In Time", a w roku 2013 również wystąpił w hali na pograniczu Gdańska i Sopotu.

WIRTUOZ GITARY

W gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Tommy Emmanuel - najlepszy na świecie gitarzysta akustyczny. Mistrz technik fingerstyle i slapping zagra w Gdańsku 19 marca. Gitarzysta łączy muzycznie style bluegrass, pop, blues, jazz, flamenco, country, muzykę klasyczną oraz muzykę etniczną Aborygenów. Na koncie ma współprace z takimi artystami jak np. Stevie Wonder, Chetk Atkins czy Eric Clapton. Tommy Emmanuel rocznie daje blisko 300 koncertów na całym świecie.

POWRÓT DOCKMETAL

Będzie to pierwszy koncert w Ergo Arenie organizowany przez ekipę gdańskiego klubu B90. Jak zdradził Arkadiusz Hronowski, szef klubu B90, trwają rozmowy w sprawie kolejnych przygotowywanych przez niego koncertów w Ergo Arenie, ale również w sopockiej Operze Leśnej, w której organizował już tegoroczne koncerty Zaz i Rodrigueza. 

Hronowski przygotowuje również koncerty z dużymi nazwami w B90. 22 lutego na terenie stoczni wystąpi Skunk Anansie, który występował już na Openerze. 1 marca wystąpi zespół Blues Pills - wschodząca gwiazda światowego oldskulowego rocka w stylu vintage, który jeszcze parę lat temu występował... w gdyńskiej Desdemonie! Klub planuje również imprezy dla fanów cięższych brzmień: 21 stycznia w B90 wystąpi niemieckie Destruction, 3 marca gdański Illusion, a 19 marca Tryptikon. Szef klubu zapowiada również festiwalu metalowego Dockmetal, którego pierwsza i jak dotąd jedyna edycja odbyła się w marcu 2015 (gwiazdami były Overkill, Sanctuary i Death To All). 

NOWE KLUBY

W tym roku planowane jest również otwarcie Browaru Gdańskiego Kulturalnego - kolejnego projektu właściciela B90. Klub położony ma być położony we Wrzeszczu Dolnym, w okolicy nowego centrum handlowego Galeria Metropolia i stacji SKM. - To przedsięwzięcie z dużą sala koncertową na 1200 miejsc siedzących z nastawieniem na jazz, soul i blues z nastawieniem nawet na blues, bo uważam, że jest to departament w trójmieście niewykorzystany, a z wielkim potencjałem - mówi Arkadiusz Hronowski. - Będziemy mieli możliwości pokazywania tu pierwszej ligi światowej. 

Szef B90 zapowiedział również powołanie do życia nowego klubu, w którym będzie można pokazywać muzykę undergroundową zarówno z Polski jak i zagranicy. Miałby on powstać na terenie stoczni gdańskiej.

Rafał Mrowicki