Kultura
Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku. Uroczystość pogrzebowa księdza Jana Kaczkowskiego. 01.04.2016 r. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

sobota,

10 grudnia 2016

10:40

"Kaczkówki w sercu i kieszeni". Dobrze je mieć przy sobie, gdy zastanawiamy się nad sensem życia

Książkę Michała Kramka i Jana Hlebowicza pt. "Kaczkówki w sercu i kieszeni" powinni przeczytać wszyscy. Także ci, którzy nie znali księdza Jana Kaczkowskiego albo znali go tylko z jednej strony

- Rozpoczynamy wypowiedziami taty księdza Jana, pana Józefa Kaczkowskiego - opowiada Jan Hlebowicz. - Nie wszyscy wiedzą, że ojciec kapłana jest ateistą. A jednocześnie wspaniałym, prawym człowiekiem. Ojciec i syn wspaniale się uzupełniali i szanowali - dodaje Jan Hlebowicz.


Jaki więc był ksiądz Kaczkowski w relacjach ze współpracownikami, z najbliższą rodziną czy w stosunku do podopiecznych zbudowanego przez siebie puckiego hospicjum. - Najciekawsza dla mnie jest w książce wypowiedz księdza Jana Perszona - mówi Hlebowicz. - Dlaczego? Bo pokazuje księdza Jana jako człowieka zakochanego w Kościele, dla którego eucharystia jest najważniejsza.

ONKOCELEBRYTA ZNANY Z CIĘTEJ RIPOSTY
 
Większość Polaków poznała księdza Jana jako onkocelebrytę znanego z ciętej riposty, błyskotliwego, przypomina autor książki. Niewiele jednak wiadomo o jego drodze życiowej i doświadczeniach, które sprawiły że stał się takim człowiekiem, jakim było dane nam go poznać. A był przecież synem, bratem nastolatkiem, seminarzystą , wikariuszem, nauczycielem, studentem, wykładowcą, dyrektorem. I przede wszystkim dla wielu był także wzorem do naśladowania, niekwestionowanym autorytetem.

"Zadając sobie pytanie, jaki on naprawdę był, postanowiliśmy dotrzeć do najbliższych księdza Jana" - piszą autorzy w słowie wstępnym do książki o księdzu Kaczkowskim.

KIEDY ZASTANAWIAMY SIĘ NAD SENSEM ŻYCIA
 
- Tytułowe „kaczkówki” są krótkimi myślami, przesłaniami pozostawionymi przez księdza Jana. Warto mieć je na co dzień w swoim sercu i kieszeni, aby móc po nie sięgnąć w chwili zadumy, gdy zastanawiamy się nad sensem życia, śmierci, cierpienia, może osobistego doświadczenia - poleca Jan Hlebowicz. - Jego myśli, pełne wyszukanego dowcipu, czasem z ciętą ripostą, łatwo zapadają w pamięć, a jednocześnie emanują bogactwem życiowej mądrości i trafnych spostrzeżeń.

O zmarłym opowiada m.in aktor Antoni Pawlicki czy Krzysztof Ziemiec - dziennikarz prowadzący „Wiadomości” w TVP 1. Wśród osób z którymi rozmawiali autorzy są też światowej sławy neurochirurg profesor Tomasz Trojanowski czy ks. Jan Perszon. Polecamy książkę i zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj audycji:


Anna Rębas/puch


Zobacz Galerię