Kultura
W archiwum Radia Gdańsk są zbiory nagrań dawnych twórców ludowych z Kociewia. fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

czwartek,

08 grudnia 2016

16:00

Posłuchaj jak brzmi tradycyjne Kociewie. Także dzięki m.in. Radiu Gdańsk

Przez rok przemierzali Kociewie i nagrywali tradycyjne, ludowe pieśni. Właśnie wydali płytę i teraz będą ją promować podczas spotkań w Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Pelplinie i Gdańsku.
Stowarzyszenie Trójwiejska podsumowuje projekt "Kalejdoskop – Pamięć i Muzyka".

CO WIEDZĄ REGIONALIŚCI I "ZŁOTA TRIADA"?

- Chcieliśmy zorientować się jaki jest stan kultury tradycyjnej w bardzo słabo pod tym względem poznanym regionie. Po prostu chcieliśmy dowiedzieć się jak brzmi Kociewie - mówi prezes organizacji Seweryn Huzarski. Członkowie stowarzyszenia rozmawiali z regionalistami, lokalnymi dziennikarzami, ale przede wszystkim odwiedzali kociewskie wsie w poszukiwaniu najstarszych mieszkańców Kociewia.

- Jest taka "złota triada" w każdej wsi, do której trzeba uderzyć. To proboszcz, jeśli jest to wieś parafialna, oraz sołtys i sklepowa. Jeśli te trzy osoby mówiły, że nie ma nikogo we wsi, kto zna dawne pieśni i piosenki, to rzeczywiście nikogo nie ma - dodaje Seweryn Huzarski.

ARCHIWUM RADIA GDAŃSK

W czasie poszukiwań tradycyjnej muzyki kociewskiej, okazało się, że potomkowie dawnych twórców pamiętają, że nagrywało ich Radio Gdańsk. - I tak trafiliśmy do waszego archiwum. Zaskoczył nas bogaty zbiór nagrań muzyków ludowych z lat 70. i 80. - mówi prezes Stowarzyszenia Trójwiejska.

Pracownik archiwum Radia Gdańsk Zbigniew Brac pamięta te nagrania. - Mamy świetnie wyposażony wóz transmisyjny, właściwie to jest takie jeżdżące studio nagrań. W latach 70. i 80. systematycznie jeździliśmy nim po Kaszubach i Kociewiu. W domach kultury lub w większych salach nagrywaliśmy zespoły ludowe, które często były bardzo liczne. Oni nie musieli przyjeżdżać do nas, do studia. I stąd mamy bardzo dużo nagrań twórców, którzy pielęgnowali tradycje ludowe Kaszub i Kociewia.

SPOTKANIA PODSUMOWUJĄCE PROJEKT

Stowarzyszenie Trójwiejska to pasjonaci ludowej kultury, muzyki tradycyjnej z Trójmiasta. Przez ponad rok nagrywali utwory śpiewane przez mieszkańców i teraz powstała płyta podsumowująca projekt "Kalejdoskop – Pamięć i Muzyka". Będzie ona rozdawana w czasie spotkań w Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Pelplinie i Gdańsku. Docelowo powstanie cyfrowe archiwum z tradycyjną muzyką z Kociewia, zawierająca między innymi nagrania pochodzące z archiwum Radia Gdańsk.

PLAN SPOTKAŃ:

09.12.2016 godz. 18:00 – Starogard Gdański, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Ul. Sikorskiego 26
10.12.2016 godz. 11:00 – Tczew, Fabryka Sztuk, Ul. 30 stycznia 4
16.12.2016 godz. 18:00 – Pelplin, Miejski Ośrodek Kultury, Ul. Kościuszki 2a
18.12.2016 godz. 13:00 – Gdańsk, Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki) Muzeum Narodowego w Gdańsku, Ul. Cystersów 19
Marzena Bakowska