Kultura
Wśród najpopularniejszych polskich artystów słuchanych przez Spotify za granicą są Decapitated, z perkusistą Michałem Łysejko w składzie oraz Behemoth, dowodzony przez Adama "Nergala" Darskiego Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki, Kamil Wicik

środa,

07 grudnia 2016

17:17

Spotify ogłosił dziesięciu najczęściej słuchanych za granicą polskich artystów. Wśród nich muzycy z Trójmiasta

Spotify, jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów do słuchania muzyki, opublikował zestawienie dziesięciu najczęściej słuchanych za granicą polskich wykonawców. Drugie i dziesiąte miejsce w rankingu należą do zespołów metalowych, w których grają trójmiejscy muzycy.

Najczęściej słuchanym polskim muzykiem przez zagranicznych użytkowników Spotify jest... Marcin Przybyłowicz - autor ścieżki dźwiękowej do bestsellerowej gry komputerowej Wiedźmin 3.

Zaraz po nim plasuje się pochodzący z Gdańska zespół Behemoth. Grupa dowodzona przez Adama "Nergala" Darskiego jest obecnie jedną z największych marek w światowym ekstremalnym metalu. Założony w 1991 roku zespół utwierdził się na metalowym piedestale wydaną przed dwoma laty płytą "The Satanist". Promując ostatni album Behemoth dał serię koncertów po całym świecie.

POLSKI METAL W ŚWIATOWEJ CZOŁÓWCE

Drugi pomorski akcent to zamykający zestawienie zespół Decapitated. Od marca 2014 za perkusją zasiada w nim gdyński perkusista Michał Łysejko, który trójmiejskim fanom ciężkiej muzyki może być znany z takich grup jak Driller, Access Denied, Evilution czy Sonheillon. Decapitated z Michałem Łysejko w składzie wydał album "Blood Mantra". Płyta została znakomicie przyjęta przez fanów i recenzentów w Polsce i za granicą. Pochodząca z Krosna ekipa deathmetalowa staje się coraz popularniejsza w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej.

Innym uwzględnionym w rankingu polskim zespołem metalowym jest olsztyński Vader, który od wielu lat podbija światowe sceny.Rafał Mrowicki