Kultura
źródło: materiały promocyjne

środa,

07 grudnia 2016

10:00

Zagan Acoustic i Krzesimir Dębski live w Radiu Gdańsk

Grupa przyjaciół, którzy wspólnie realizującą pomysły muzyczne z kręgu muzyki jazzowej, folkowej, tangowej czy klezmerskiej. Taki jest zespół Zagan Acoustic, który przygotowuje w Radiu Gdańsk swój koncert jubileuszowy.

Lider kwartetu Paweł Zagańczyk zaprosił do udziału w tym wydarzeniu słynnego kompozytora i skrzypka Krzesimira Dębskiego.

ZESPÓŁ STWORZYŁA GRUPA PRZYJACIÓŁ - STUDENTÓW

Wszystko zaczęło się w czasie studiów na gdańskiej Akademii Muzycznej. Zaczęli wspólnie grać, wieść się rozniosła i pojawiły się pierwsze propozycje występów. Kiedy zapytano ich o nazwę - nikt nie miał wątpliwości. Zagan Acoustic, bo liderem zespołu jest Paweł Zagańczyk. Początkowo był to duet, ale szybko powstał kwartet. Nagrali w Radiu Gdańsk debiutancką płytę "3:1", a wkrótce po tym sukcesie dotknęła muzyków tragedia. Zmarł jeden z nich klarnecista Jakub Kubala. Obecnie kwartet tworzą: Paweł Zagańczyk - akordeon, Joachim Łuczak - skrzypce, Andrzej Wojciechowski - klarnet, Jarosław Stokowski - kontrabas.

WSPÓŁPRACA Z KRZESIMIREM DĘBSKIM

Minęło już ponad 10 lat od powstania zespołu, który na swoim koncie ma ponad 600 koncertów. Występuje solo, ale także z Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego czy Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Od kilku lat ścisłą współpracę z kwartetem podjął słynny polski kompozytor, skrzypek i pianista Krzesimir Dębski. Wziął udział w nagraniu drugiej płyty zespołu "Folk&Roll". W jednym z utworów nie tylko zagrał na skrzypcach, ale także... zaśpiewał. Teraz często koncertuje z Zagan Acoustic.


KONCERT W RADIU GDAŃSK

Krzesimir Dębski oraz perkusista Grzegorz Lawendowski zagrają 10 grudnia podczas jubileuszowego koncertu zespołu w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Jak zapowiada lider zespołu Paweł Zagańczyk, będzie to podsumowanie działalności zespołu, bo zabrzmią ich najważniejsze utwory.

- Zapowiada się bardzo ciekawy koncert. Krzesimir jest nie tylko wspaniałym kompozytorem i instrumentalistą, ale także znakomitym gawędziarzem. Niemalże na poczekaniu opowiada ciekawe anegdoty ze świata muzycznego - dodaje Paweł Zagańczyk. - Zagramy ulubione kompozycje naszej publiczności, ale w takich aranżacjach w których Krzesimir Dębski będzie z nami wspólnie improwizował.

Bezpłatne zaproszenia na koncert Zagan Acoustic i Krzesimira Dębskiego w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk można wygrać słuchając naszej stacji. Liczba miejsc jest ograniczona, ale wszystkich zapraszamy przed radioodbiorniki w sobotę, 10 grudnia, o godz. 20:05.

debski krzesimirFot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

Marzena Bakowska