Kultura
źródło: materiały promocyjne

środa,

16 listopada 2016

14:00

Minister kultury w roli aktora i gotowanie na żywo. Tydzień Ukraiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Teatr, film, taniec, muzyka, ale także kuchnia i turystyka. W dniach 19 - 24 listopada odbędzie się Tydzień Ukraiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Będzie to kolejna odsłona cyklu Teatry Europy, w ramach którego miały już miejsce spotkania z kulturą Wielkiej Brytanii, Flandrii, Gruzji, Rumunii i Niemiec.

MINISTER KULTURY UKRAINY ZAGRA NA SCENIE

Głównymi wydarzeniami tygodni organizowanych przez Teatr Szekspirowski są spektakle. Tym razem zobaczyć będzie można nie tylko produkcje scen dramatycznych, ale także opera. 21 listopada zostanie zaprezentowana opera requiem "Hiob" w reżyserii Vlada Troitsky’ego, która jest częścią muzycznego tryptyku: "Art of war. Art of peace. Art of love". Spektakl jest współczesną interpretacją Księgi Hioba, jednak główną rolę zdaje się grać niezwykły fortepian, nieoczekiwanie zamieniający się w całą orkiestrę. Muzyka opery stanowi intrygujące połączenie wielu gatunków, m.in.: baroku, ukraińskiego folku i hip hopu.

W Gdańsku pojawi się minister kultury Ukrainy Jewgienij Niszczuk, ale nie w roli przedstawiciela rządu, tylko jako aktor. Zagra w spektaklu "Eryk XIV" w reżyserii Stanisława Mojsiejewa, pierwszej inscenizacji sztuki szwedzkiego dramaturga Augusta Strindberga na ukraińskiej scenie. Podstawą spektaklu jest epizod z okresu rządów szwedzkiego króla Eryka XIV, przenosi widza w symboliczne miejsce poza czasem i przestrzenią.

Współczesnym akcentem będzie przedstawienie dokumentalne "Dzienniki Majdanu" w reżyserii Andrija Maj. To artystyczny głos w sprawie nieustającego konfliktu na Ukrainie. Ponadto zobaczyć będzie można spektakl "Red" Teatru Beautiful Flowers z Charkowa i komedię "Stalkers" - koprodukcję Golden Gate Theatre oraz Kijowskiego Akademickiego Teatru Młodego Widza.

WYSTAWA, FILMY, WARSZTATY I LIVE COOKING

Tydzień Ukraiński rozpocznie 19 listopada solo taneczne Daniela Belkina w Teatrze w Oknie i wernisaż wystawy młodych ukraińskich artystów w Teatrze Szekspirowskim. Przez kolejne dni pokazy filmów z ostatnich lat odbywać się będą w Instytucie Kultury Miejskiej i Teatrze w Oknie, a wszystkie inne wydarzenia w Teatrze Szekspirowskim. Będą to warsztaty pieśni, pokaz gotowania przysmaków kuchni ukraińskiej, spotkania z twórcami i wykłady oraz prezentacja atrakcji turystycznych Ukrainy.

Ostatnim wydarzeniem będzie koncert zespołu ONUKA - popularny na Ukrainie zespół, który prezentuje połączenie muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami, jak m.in. flety, waltornia czy puzon. Cały program wydarzeń można znaleźć >>> TUTAJ.
Marzena Bakowska