Kultura
Kadr z filmu "Wołyń"

czwartek,

06 października 2016

13:12

Jakubik, Łabacz, Kuna, Braciak - na ekrany wszedł "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego

Nowy filmowy tydzień to cztery premiery. Wśród nich jedna, bardzo oczekiwana. "Wołyń" - Wojtka Smarzowskiego.

Do kin wchodzi oparta na bestsellerowej książce Pauli Hawkins Dziewczyna z pociągu. Rachel to młoda kobieta, która każdego ranka wsiada do podmiejskiej kolejki i jedzie do pracy. Załamana rozwodem, snuje podczas podróży historie o domu, który mija codziennie. Pewnego ranka zauważa coś, co wywołuje u niej wstrząs. Odkrycie zmusi ją do zmierzenia się z makabryczną tragedią.

 

Główne role zagrali Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Bennett, Justin Theroux, Luke Evans, Lisa Kudrow i Edgar Ramirez.


dziewzcyna


Osobliwy dom Pani Peregrine to ekranizacja powieści dla młodzieży Ransoma Riggsa w reżyserii Tima Burtona. Szesnastoletni Jake kierowany wskazówkami, które zostawił mu zmarły dziadek, odkrywa tajemnicze miejsce. Tytułowy Osobliwy dom pani Peregrine to przytułek dla sierot osadzony na wyspie. Chłopiec poznaje niezwykłe moce jego mieszkańców. Wkrótce pozna też ich wrogów. Aby ocalić nowych przyjaciół będzie musiał poznać swoje własne "osobliwości".

W produkcji zagrali Eva Green, Samuel L. Jackson, Judi Dench, Rupert Everett, Allison Janney, Chris O'Dowd oraz Terence Stamp.


Wojciech Smarzowski wchodzi na ekrany z filmem Wołyń. Wiosna 1939 r. Siedemnastoletnia Zosia Głowacka jest zakochana w ukraińskim nastolatku imieniem Petro. Ojciec wydaje ją jednak z bogatego wdowca. Wkrótce wybucha wojna. Mąż Zosi trafia na front. W wiosce narastają scysje między Ukraińcami, Polakami i Żydami. Kulminacja ataków ma miejsce w 1943 roku. Wtedy też młoda dziewczyna musi podjąć walkę o życie swoje i swoich dzieci.

Główne role zagrali Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Adrian Zaremba, Wasyl Wasylik, Lech Dyblik, Jacek Braciak, Izabela Kuna i Tomasz Sapryk.W kinach pojawił się również dramat Belgica. To historia dwóch braci Franka i Jo, którzy wspólnie prowadzą jedną z knajp w Belgii. Udaje im się z niej uczynić miejsce z dobrą muzyką, do której schodzą się ludzie rządni rozpasanej rozrywki. Interes szybko zaczyna przynosić zyski. Bracia nie są przygotowani na sukces. Okazuje się, że prowadzenie biznesu jest trudniejsze niż się wydaje. Szybka droga na szczyt oznacza też szybki upadek.

W rolach głównych wystąpili Stef Aerts, Tom Vermeir, Stefaan De Winter, Dominique Van Malder, Ben Benaouisse, a także Charlotte Vandermeersch.


belgica


Joanna Borowik