Kultura
Przez kolejne pięć lat pracami Teatru Wybrzeże pokieruje Adam Orzechowski. Fot. Teatr Wybrzeże

czwartek,

29 września 2016

14:00

Spektakle o Zatoce Sztuki i teatrze na Targu Węglowym. Znamy plany Teatru Wybrzeże na nowy sezon

Spektakl "Zatoka", który ma opowiadać o kontrowersjach związanych z Zatoką Sztuki w Sopocie, czy przedstawienie "Ja Teatr. Wybrzeże 70/50", którego bohaterem będzie Teatr Wybrzeże, obchodzący 70-lecie działalności, w tym 50-lecie obecności na Targu Węglowym. To tylko niektóre z premier, które pojawią się w repertuarze Wybrzeża w nowym sezonie artystycznym, zaczynającym się 1 października.
Jednocześnie kolejną pięcioletnią kadencję na stanowisku dyrektora sceny zaczyna Adam Orzechowski.

PRZEDŁUŻONA KADENCJA

Adam Orzechowski od 2006 roku jest szefem instytucji, która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Gdańsku. Umowę na kolejną kadencję przedłużono mu bez przeprowadzania konkursu. Takie odbyły się w przypadku Filharmonii Bałtyckiej, gdzie ponownie dyrektorem został Roman Perucki i Opery Bałtyckiej, w której Marka Weissa zastąpił Warcisław Kunc.

Teatr Wybrzeże pod rządami Adama Orzechowskiego odnosi liczne sukcesy: artyści często otrzymują nagrody, a kupienie biletu na niektóre spektakle graniczy z cudem. - Patrzę na siebie i to, co robię bardzo krytycznie. Oczywiście, patrzę też krytycznie na to, co robią inni - mówi dyrektor w wywiadzie dla Radia Gdańsk. - Staramy się stale podnosić poziom, bo wciąż myślę, że jest wiele rzeczy do zrobienia. Poszukuję nowych tematów i nowych twórców, wpuszczam na scenę nowych reżyserów.

W sezonie artystycznym 2015/16 odbyło się 467 spektakli i 31 "Lekcji niegrzeczności", czyli performatywnych czytań literatury dziecięcej. Wystawiono 12 premier. W rozpoczynającym się sezonie planowanych jest dziewięć nowych przedstawień.

JUBILEUSZOWY SEZON

Teatr Wybrzeże zaczyna obchody 70-lecia, bo 20 listopada 1946 roku zainaugurował działalność prapremierą sztuki Tadeusza Gajcego "Homer i Orchidea" w reżyserii Iwo Galla. 7 stycznia 2017 roku upłynie 50 lat od premiery "Zmierzchu demonów" Romana Brandstaettera w reżyserii Jerzego Golińskiego, która otworzyła siedzibę instytucji na Targu Węglowym. Te rocznice mają być przypomniane w sztuce, która jest pisana na zamówienie teatru. Jej roboczy tytuł to "Ja Teatr. Wybrzeże 70/50".

Pierwszą premierą w sezonie 2016/2017 będzie "Mapa i terytorium" Michela Houellebecqa, czyli najbardziej utytułowana powieść francuskiego pisarza, laureata nagrody Goncourtów. Spektakl w reżyserii Eweliny Marciniak zostanie pokazany 14 października na Dużej Scenie. W tym samym miejscu w grudniu zaplanowano pokaz "Wiśniowego sadu" w reżyserii Anny Augustynowicz. Ta premiera będzie kulminacyjnym wydarzeniem jubileuszowego sezonu.

KONTROWERSJE WOKÓŁ ZATOKI SZTUKI W SPEKTAKLU "ZATOKA"

W 2017 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie zostanie wystawione przedstawienie "Zatoka" Michała Kurkowskiego, młodego autora sztuk. Tekst powstał w oparciu o materiały prasowe i dokumenty dotyczące głośnej i bulwersującej sprawy, nazywanej "zatoką świń". Były kierowca Zatoki Sztuki w Sopocie Krystian W. pseudonim "Krystek" jest podejrzany o liczne przestępstwa seksualne. Media nazwały go "łowcą nastolatek". O sprawie więcej piszemy >>> TUTAJ.

Nad nowymi spektaklami w Teatrze Wybrzeże będą pracować także Grzegorz Wiśniewski, Zbigniew Brzoza i Rudolf Zioło. Wystawiona zostanie sztuka "Śmierć białej pończochy" Mariana Pankowskiego. Planowana jest kolejna koprodukcja z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. W lipcu 2017 roku najprawdopodobniej zobaczymy "Zakochanego Szekspira" Lee Halla w reżyserii Pawła Aignera.
Wywiad z dyrektorem Adamem Orzechowskim zaprezentujemy 29 września w Peronie kulturalnym o godz. 21:30.
Marzena Bakowska