Kultura
Widzowie są zachwyceni wystawą Lucjana Myrty. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

wtorek,

12 lipca 2016

07:31

"Praca z pasją to odpoczynek" mówi Lucjan Myrta i zachwyca widzów wystawy

- Zachwycające, cudowne, bajkowe - te słowa najczęściej powtarzali pierwsi widzowie wystawy "Bursztyn. Dzieła. Myrta", której wernisaż odbył się 11 lipca w Gdańsku. Data nie była przypadkowa.
Tego dnia 70. urodziny obchodził Lucjan Myrta, który kontynuuje gdańskie tradycje sztuki bursztyniarskiej. Ekspozycja jest prezentem urodzinowym od władz Gdańska.

DZIEŁA ŻYCIA LUCJANA MYRTY

- Na wystawie można zobaczyć większość zasadniczych i ważnych dzieł. Takich, które określiłbym mianem dzieł życia, na przykład Bursztynowy Skarbiec - mówi Radiu Gdańsk Lucjan Myrta.


Skarbiec waży 825 kg, do jego wykonania zużyto 7 ton bursztynu. Praca nad tym największym na świecie przedmiotem z bursztynu trwała 12 lat. - Gdy praca jest pasją, to staje się odpoczynkiem. Ja już odpoczywam prawie 50 lat - dodaje z uśmiechem artysta.

Na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności można podziwiać meble, szkatuły, obrazy, rzeźby, lampy i lustra z bursztynu oraz drugi co do wielkości jantar na świecie.

PIERWSZA PREZENTACJA INSTALACJI W FORMIE STALAKTYTÓW

Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie instalację w formie stalaktytów. - Waży ponad 70 kg, ma ponad 80 brył od jednego kilograma do czterech. Jest pokazaniem całej kolekcji bursztynu, ma wiele tysięcy inkluzji - ujawnia Lucjan Myrta.

Wystawę "Bursztyn. Dzieła. Myrta" z okazji 70. urodzin bursztynnika można będzie oglądać do 12 września. Bilet wstępu kosztuje 10 zł normalny i 8 złotych ulgowy. Organizatorami wystawy są: Wydział Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich.

Marzena Bakowska

- Zachwycające, cudowne, bajkowe - te słowa najczęściej powtarzali pierwsi widzowie wystawy "Bursztyn. Dzieła. Myrta", której wernisaż odbył się 11 lipca w Gdańsku. Data nie była przypadkowa. Tego dnia 70. urodziny obchodził Lucjan Myrta, który kontynuuje gdańskie tradycje sztuki bursztyniarskiej. Ekspozycja jest prezentem urodzinowym od władz Gdańska.

DZIEŁA ŻYCIA LUCJANA MYRTY - Na wystawie można zobaczyć większość zasadniczych i ważnych dzieł. Takich, które określiłbym mianem dzieł życia, na przykład Bursztynowy Skarbiec - powiedział Radiu Gdańsk Lucjan Myrta. Skarbiec waży 825 kg, do jego wykonania zużyto 7 ton bursztynu. Praca nad tym największym na świecie przedmiotem z bursztynu trwała 12 lat. - Gdy praca jest pasją, to staje się odpoczynkiem. Ja już odpoczywam prawie 50 lat - dodaje z uśmiechem artysta. Na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności można podziwiać meble, szkatuły, obrazy, rzeźby, lampy i lustra z bursztynu oraz drugi co do wielkości jantar na świecie. PIERWSZA PREZENTACJA INSTALACJI W FORMIE STALAKTYTÓW Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie instalację w formie stalaktytów. - Waży ponad 70 kg, ma ponad 80 brył od kilograma do czterech kg. Jest pokazaniem całej kolekcji bursztynu, ma wiele tysięcy inkluzji - ujawnił Lucjan Myrta. Wystawę "Bursztyn. Dzieła. Myrta" z okazji 70. urodzin bursztynnika można będzie oglądać do 12 września. Bilet wstępu kosztuje 10 zł normalny i 8 złotych ulgowy. Organizatorami wystawy są: Wydział Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich. Marzena Bakowska

Zobacz Galerię