Kultura
Fot. Eugeniusz Nurzyński

środa,

09 marca 2016

09:00

Zobacz, jak 30 lat temu wyglądała praca orłowskich rybaków

Przedstawiają pracę gdyńskich rybaków 30 lat temu, w przyszłości znajdą się na wystawie stałej Muzeum Miasta Gdyni. Eugeniusz Nurzyński przekazał instytucji swój cykl fotograficzny Rybacy z Orłowa.



Reporterski zapis pracy i życia gdynian związanych z morzem został zrealizowany w 1983 - 1986. Zobaczyć można niuanse rybackiego losu i jego nierozerwalność z naturą. Zdjęcia wykonano w technice analogowej na filmach czarno - białych. Nie były poddawane kadrowaniu.

ARTYSTA DOKUMENTUJĄCY PRZEMIANY KULTUROWE

Eugeniusz Nurzyński (ur. 1953 r.) jest artystą fotografikiem, kulturoznawcą, na stałe związanym z Trójmiastem. Szczególnie interesuje się tematyką marynistyczną, a jego prace, oprócz waloru artystycznego, mają również wartość historyczną i etnograficzną. Od 1980 roku dokumentuje przemiany kulturowe w Polsce, co zaowocowało dziesięcioma dużymi cyklami fotograficznymi. Są to: Stocznia Gdańska, Hel, Wyspa Spichrzów, Krajobraz po PGR-ach, Trzy Krainy oraz najważniejszy wśród nich zestaw zdjęć, czyli Rybacy z Orłowa. 4 marca 2016 roku ten cykl wzbogacił zbiory fotografii Muzeum Miasta Gdyni.

ORŁOWSCY RYBACY NA WYSTAWIE STAŁEJ

Zdjęcia Nurzyńskiego zostaną wykorzystane przy tworzeniu nowej wystawy stałej, której otwarcie jest planowane pod koniec 2016 roku. Jej twórcy, zainspirowani esejem Andrzeja Szczerskiego, nazwali ją "Gdynia - dzieło otwarte".

- Pragniemy pokazywać zarówno zwykłą, codzienną historię i współczesność miasta, jak i jego obraz w opowieściach i wyobrażeniach mieszkańców - tłumaczy Justyna Gorgoń z Muzeum Miasta Gdyni. - Chcemy aby historia Gdyni ukazana została wielowątkowo poprzez liczne historie jej mieszkańców skupione wokół eksponowanych obiektów, fotografii, instalacji. Prezentowane opowieści nie będą ograniczały się do lokalnej perspektywy - poprzez portowy charakter Gdyni ukażą jej znaczenie dla historii Europy i świata.
Marzena Bakowska

Zobacz Galerię