Kultura
(Fot. Radio Gdańsk)

poniedziałek,

10 stycznia 2022

22:02

Które wydarzenie kulturalne minionego roku można uznać za najważniejsze? Jarosław Sellin: bez wątpienia Konkurs Chopinowski

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, w rozmowie z Konradem Mielnikiem na antenie Radia Gdańsk bardzo wysoko ocenił zeszłoroczną edycję Konkursu Chopinowskiego.

Poproszony o wskazanie wydarzenia kulturalnego z 2021 roku, które zostanie najbardziej zapamiętane, Jarosław Sellin wskazał Konkurs Chopinowski. - Odbył się z rocznym opóźnieniem. Byliśmy przyzwyczajeni, że ten konkurs ma miejsce w latach okrągłych albo "piątych", czyli powinien odbyć się w 2020 roku. Ale z powodu pandemii został przesunięty. Mimo to bardzo dobrze się udał, niektórzy twierdzą nawet, że miał największy rozmach w całej dotychczasowej historii tego konkursu. 87 pianistów z 17 krajów, wyjątkowo dużo nagród w porównaniu z poprzednimi konkursami i zasięg: na YouTubie odnotowano ponad 34 miliony wyświetleń. Transmisje koncertu laureatów w telewizji publicznej obejrzały prawie dwa miliony osób, a TVP Kultura transmitowała całe zmagania konkursowe, ponad dwukrotnie zwiększając w tym czasie swoje miesięczne udziały w rynku, co pokazuje, że, mimo iż to wysoka kultura, bardzo subtelna, cieszy się ona dużą popularnością w świecie i Polsce. To było chyba najgłośniejsze wydarzenie kulturalne - wskazywał.

UDAŁO SIĘ WPASOWAĆ W OKIENKO

Sellin przyznał, że organizatorzy Konkursu Chopinowskiego mieli "trochę szczęścia", jeśli chodzi o epidemię koronawirusa. - Wpasowaliśmy się w okienko między jedną falą a drugą i mogliśmy wysłuchiwać, z obostrzeniami, ale jednak na żywo, zmagań konkursowych bardzo zdolnych, młodych ludzi. Efekt był naprawdę znakomity. Myślę, że kilka nazwisk nagrodzonych osób to wschodzące gwiazdy światowej pianistyki, które pozostaną już na światowych estradach - sugerował.

"BARDZO UFAM PRZEDSTAWICIELOM JURY"

Gość Radia Gdańsk przyznał, że kibicował niektórym uczestnikom konkursu. - Miałem różnych faworytów, ale jednak bardzo ufam przedstawicielom jury, z którymi miałem okazję spotkać się w Zamku Królewskim na specjalnym spotkaniu obiadowym. To było naprawdę znakomite grono i myślę, że można uznać, iż kryteria wyboru laureatów były bardzo zobiektywizowane, uwzględniające bardzo różne wrażliwości, również z różnych "epok", bo najstarszy juror był laureatem konkursu z 1955 roku, ale byli też młodzi ludzie. Myślę, że można zaufać, iż wybrani zostali rzeczywiście najlepsi - mówił.

Jarosław Sellin opowiadał też o inwestycjach w muzea.

 

Posłuchaj całej rozmowy:

 

MarWer