Kultura
(Fot. Pixabay)

sobota,

01 stycznia 2022

14:05

Filmy pretendujące do światowych nagród, animacje dla dzieci i superprodukcje. Tak będzie wyglądać 2022 rok w kinach

Superprodukcje, takie jak "Batman" i "Avatar 2", filmy pretendujące do Oscarów i Złotych Globów, najważniejsze odkrycia ubiegłorocznych festiwali oraz nowe filmy polskich twórców – to wszystko czeka na nas w kinach w 2022 r. W repertuarze nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów.

Najbliższe miesiące będą obfitować w produkcje, które powalczą o Oscary i Złote Globy. Choć nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną ogłoszone dopiero na początku lutego, już teraz w przewidywaniach krytyków wysoką pozycję zajmuje "Belfast" Kennetha Branagha. To opowieść, której głównym bohaterem jest pochodzący z robotniczej rodziny chłopiec Buddy, który staje się świadkiem konfliktu o podłożu etniczno-politycznym. Film trafi do polskich kin pod koniec lutego.

Jeszcze w styczniu zaplanowano premierę typowanego do nagród kameralnego dramatu "C’mon C’mon" Mike’a Millsa. Joaquin Phoenix gra tu dziennikarza radiowego, który podróżuje przez kraj razem ze swoim bratankiem. Nieco później w kinach pojawi się psychologiczny thriller "Zaułek koszmarów" Gullermo del Toro i Kim Morgan z Cate Blanchett, Willemem Dafoe, Richardem Jenkinsem i Bradleyem Cooperem.

NAJBLIŻSZE MIESIĄCE W KINACH

Luty i marzec przyniosą "Cyrano" Joego Wrighta o zakochanym w swojej kuzynce Cyrano de Bergeracu oraz "Córkę" Maggie Gyllenhaal, którą światowa publiczność zobaczyła podczas 78. festiwalu w Wenecji. Historia ukazuje losy pochodzącej z Wielkiej Brytanii 40-letniej Ledy, która przyjeżdża do greckiego kurortu na samotne wakacje i poznaje tam młodą matkę kilkuletniej córki. Jak podsumowała reżyserka w Wenecji, "Córka" to film "o wszystkich odcieniach macierzyństwa".

W najbliższych miesiącach w repertuarze kin znajdą się tytuły, które podbiły najważniejsze światowe festiwale. W styczniu polska publiczność będzie mogła obejrzeć uhonorowany canneńską Złotą Palmą "Titane" Julie Ducournau, czyli przepełniony scenami przemocy obraz o Alexii, której życie po wypadku samochodowym ratuje operacja wszczepienia w skroń tytanowej płytki.

PORUSZAJĄCE HISTORIE NA EKRANACH

Wiosną na wielkim ekranie pojawią się kolejne filmy z konkursu głównego canneńskiego festiwalu: "Red Rocket" Seana Bakera, "Najgorszy człowiek na świecie" Joachima Triera i "Historia mojej żony" Ildiko Enyedi. Z kolei laureatka Złotego Niedźwiedzia z 2017 r. za "Duszę i ciało" przygotowała dla widzów adaptację książki Milána Füsta o kapitanie żeglugi, który niedługo po ślubie zaczyna podejrzewać żonę o zdradę.

Prócz tego do Polski zawitają prezentowane na festiwalu w Wenecji "Matki równoległe" Pedra Almodóvara i "Hazardzista" Paula Schradera. Jedną z głównych bohaterek filmu jest fotografka spodziewająca się dziecka, która spotyka w szpitalnej sali nastolatkę przerażoną wizją samotnego macierzyństwa. Z kolei scenarzysta "Taksówkarza" zrealizował historię o byłym śledczym wojskowym wciągniętym w szpony hazardu. Hitem weneckiego festiwalu był również "Oskarżony" Yvana Attala, czyli opowieść o chłopaku pochodzącym z zamożnej rodziny, który zostaje oskarżony o gwałt. Tymczasem na festiwalu w San Sebastian entuzjastycznie przyjęto m.in. ukazujące losy telewizyjnej ewangelistki "Oczy Tammy Faye" Michaela Showaltera.

Filmowych emocji w 2022 r. dostarczą nam także superprodukcje, wśród nich "Avatar 2" Jamesa Camerona, który zadebiutuje w kinach w grudniu. Wcześniej, na początku marca, odbędzie się premiera "Batmana" Matta Reevesa. Jak wyjawił reżyser, postać Bruce’a Wayne’a - grana przez Roberta Pattinsona – została zainspirowana liderem Nirvany Kurtem Cobainem.

KINO POLSKIE NA POCZĄTKU ROKU

W 2022 r. do kin wejdą nowe filmy polskich twórców. Jeszcze w styczniu będzie można obejrzeć "Sonatę" Bartosza Blaschkego. Historia uzdolnionego muzycznie chłopca, u którego błędnie zdiagnozowano autyzm, została doceniona nagrodą publiczności podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Również zimą w kinach zadebiutuje "Gierek" Michała Węgrzyna, biografia I sekretarza PZPR z lat 1970-1980.

W marcu na wielkim ekranie pojawią się nagrodzone w konkursie filmów mikrobudżetowych gdyńskiego festiwalu "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego. Wyczekiwana jest zaplanowana na ten sam miesiąc premiera filmowej adaptacji "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. To opowieść o Kamilu, 30-letnim mieszkańcu warszawskiego blokowiska, który wdaje się w romans z 40-letnią Iwoną mieszkającą w luksusowym penthousie kupionym na kredyt. 

MOCNE ZAKOŃCZENIE ROKU

Wrzesień przyniesie film "Śubuk" Jacka Lusińskiego o kobiecie samotnie wychowującej autystycznego syna. Pod koniec tego miesiąca w kinach pojawi się też "Johnny" Daniela Jaroszka przybliżający historię ks. Jana Kaczkowskiego. W październiku spodziewamy się animacji malarskiej "Chłopi" Doroty Kobieli. Prawdopodobnie w 2022 r. swój nowy film zaprezentuje publiczności duet Małgorzata Szumowska i Michał Englert, który jesienią wszedł w fazę postprodukcji. Scenariusz "Infinite Storm" został oparty na historii Pam Bales – przewodniczki górskiej i pielęgniarki, która w pojedynkę przeprowadziła akcję ratunkową podczas burzy śnieżnej.

W nadchodzących miesiącach nie zabraknie propozycji dla najmłodszych widzów, wśród nich "Skarbu Mikołajka" Juliena Rappeneau, czyli trzeciej części filmowych przygód bohatera znanego z książek René Goscinny'ego i Jeana-Jacques'a Sempégo. Tym razem chłopiec wyruszy na poszukiwania skarbu, dzięki któremu będzie mógł uniknąć przeprowadzki na południe kraju. Na dzieci czekają również premiery m.in. "Hotelu Transylwania: Transformanii", "Sing 2" o misiu koali i jego gwiazdorskiej paczce oraz "To nie wypanda" o nastolatce, która pod wpływem silnych emocji zamienia się w rudą pandę.

 

PAP/ua