Kultura
Występy festiwalowe odbywają się od lat w różnych miejscach. Na zdjęciu koncert inauguracyjny w 2011 roku, który został zorganizowany się w gdańskim kościele św. Mikolaja (fot. KFP/Mateusz Ochocki)

piątek,

03 grudnia 2021

07:05

Dwadzieścia koncertów i muzyka z czasów od średniowiecza do późnego baroku. Rozpoczyna się festiwal Actus Humanus

Dwadzieścia koncertów zaplanowano na rozpoczynający się w ten piątek, a prezentujący muzykę z czasów od średniowiecza do późnego baroku, międzynarodowy festiwal Actus Humanus.

Festiwal zgromadzi ścisłą światową czołówkę artystów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym.


- Stawkę otworzy klawesynista niemiecki Andreas Staier. Obok niego zagrają wirtuozi instrumentów klawiszowych prowadzący orkiestry: Lilianna Stawarz z Royal Baroque Ensemble, Pablo Valetti i Celine Frisch z Café Zimmermann, Marcin Świątkiewicz z Arte dei Suonatori oraz Rinaldo Alessandrini z Concerto Italiano - informuje Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

KONCERTY W PIĘCIU LOKALIZACJACH

Wystąpi także jeden z najwybitniejszych na świecie znawców dawnych harf Andrew Lawrence-King oraz śpiewacy, akompaniujący sobie na harfach Patrizia Bovi i Benjamin Bagby, a także sopranistka Sunhae Im z towarzyszeniem Akademie für Alte Musik Berlin. Recitale dadzą dwaj lutniści Michał Gondko i Hopkinson Smith oraz kontrabasista, gambista Krzysztof Firlus i flecista Giovanni Antonini.

Na scenie pojawią się także {oh!} Orkiestra Historyczna, jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej oraz grupa Il Giardino d’Amore, która powstała podczas Kraków Bach Festiwal. 

Koncerty odbywać się będą w pięciu miejscach: Centrum św. Jana, Dworze Artusa, Ratuszu Głównego Miasta, kościele św. Katarzyny i Ratuszu Staromiejskim. Organizatorami tego wydarzenia są miasto Gdańsk, fundacja A415, event-factory oraz Program 2 Polskiego Radia.


oprac. tm