Kultura
Wśród wyróżnionych był Teatr Ephata (fot. Gdynia.pl/Michał Puszczewicz)

niedziela,

28 listopada 2021

19:06

Zakończył się Przegląd Teatrów Amatorskich "Kurtyna". Nagroda główna wyjechała z Gdyni na drugi koniec Polski

Za nami szósta edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich "Kurtyna", który promuje ponadczasowe i uniwersalne ewangeliczne wartości. Przez kolejne dni wydarzenia zespoły z całej Polski przedstawiały spektakle pobudzające do refleksji i stawiające pytania o sens życia.

Łącznie na scenie kościoła pw. Chrystusa Króla w Gdyni Małym Kacku zaprezentowało się 147 artystów. Najliczniej wystąpili młodzi ludzie: licealiści i studenci.

- Na scenie królowały w tym roku autorskie scenariusze oparte na baśniach, prozie, fragmentach biblijnych lub nawiązujące do prawdziwych postaci i własnych doświadczeń życiowych - podsumował Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia Kack. - "Kurtyna" obfitowała również w różnorodne formy przekazu; klasyczne inscenizacje teatralne, spektakle ruchu scenicznego i gestu, te z bogatą scenografią i rekwizytami i takie, gdzie światło i ciemność towarzyszyło czerni i bieli bez rekwizytów - dodał.

Ponadto w związku z nieoczekiwaną nieobecnością dwóch finalistów odbyły się godzinne warsztaty muzyczne i aktorskie adresowane do widzów.


KTO WYGRAŁ?

Zwycięzcą szóstej edycji Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna "Kurtyna" i laureatem Złotej Kurtyny został Teatr Reduta Śląska z Chorzowa, który przedstawił spektakl "Przycisk". Decyzja zapadła jednogłośnie.

- Ten spektakl można, bez przesady, ocenić jako wybitny - powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki i jurorka "Kurtyny". - Nagrodę przyznaliśmy za niezwykłą kompletność dzieła. Spektakl cechuje się świetnym scenariuszem, wybitnymi i bardzo równymi kreacjami aktorskimi oraz doskonałą reżyserią. W dodatku porusza palące kwestie i nie daje gotowych odpowiedzi na trudne pytania, lecz zmusza nas do zastanowienia. Jestem pewna, że gdyby trafił na deski któregoś z profesjonalnych teatrów, cieszyłby się dużym powodzeniem u publiczności - dodała.

- Bardzo się cieszymy, że wreszcie, po raz pierwszy, mogliśmy zaistnieć w Gdyni - mówiła Barbara Michalik, prezes Teatru Reduta Śląska, odbierając nagrodę. - Powodem tej wielkiej radości jest fakt, że stworzyliście nam państwo okazję do przeżycia historycznej chwili. Reduta Śląska działa 89 lat, a jednym z pierwszych reżyserów Reduty Śląskiej była Danuta Baduszkowa. I podczas naszej obecności tutaj po raz pierwszy przeżyliśmy historyczny moment, że mogliśmy zwiedzić, poznać wielkie dzieło pani Danuty - wyznała.


POZOSTAŁE NAGRODY

Podczas przeglądy przyznano również następujące nagrody:

Brązowa Kurtyna dla Małej Akademii Teatralnej z Pruszcza Gdańskiego za spektakl "Cicha noc",
Srebrna Kurtyna dla Teatru Ephata z Gdańska za spektakl "Law story",
Kurtyna Specjalna dla Grupy Teatralnej Dzikie Koty z Kłodzka za spektakl "Miłość zmartwychwstała",
Kurtyna Dla Najlepszej Aktorki dla Wspólnoty Aktorek Grupy Teatralnej Czarne Owieczki ze wsi Pniewite,
Kurtyna Dla Najlepszego Aktora dla odtwórcy głównej roli męskiej w spektaklu "Cicha noc" Małej Akademii Teatralnej z Gdańska,
Kurtyna Medialna dla Grupy Teatralnej Dzikie Koty z Kłodzka za spektakl "Miłość zmartwychwstała",
Kurtyna Publiczności dla Teatralnej Szóstki z Rumi za spektakl "Tam gdzie spadają anioły".


UM Gdynia/oprac. tm