Kultura
(fot. Anna Rezulak / KFP)

poniedziałek,

22 listopada 2021

17:51

Jego wizja czyśćca zapiera dech w piersiach. Wystawa Tomasza Sętowskiego z okazji urodzin i 40-lecia pracy twórczej

Do końca stycznia 2022 r. Muzeum Gdańska pokazywać będzie wystawę "Imaginarium", prezentującą 60 prac Tomasza Sętowskiego, twórcy z nurtu realizmu fantastycznego. Ekspozycja powstała dla uczczenia 60. rocznicy urodzin artysty oraz czterdziestolecia jego pracy twórczej.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, Andrzej Gierszewski, spośród prezentowanych dzieł wyróżnia się najświeższa praca Sętowskiego pt. "Purgatorium" (łac. czyściec).

- To praca tworzona przez kilka ostatnich miesięcy, podsumowująca życie artysty, jego związek z ludźmi oraz własnymi dziełami i sztuką. Obraz o powierzchni blisko trzy na dwa metry kwadratowe można zobaczyć w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta, niemalże na samym początku wystawy. Warto jednak wrócić do niego na zakończenie zwiedzania, by odkryć w nim nawiązania do reszty prezentowanych dzieł i odczytać przekaz artysty - wyjaśnił rzecznik prasowy MG.

Na wystawie pokazywane są również prace nawiązujące w sposób magiczny do Gdańska i jego widoków np. Długiego Pobrzeża i fontanny Neptuna. Wśród prezentowanych w Ratuszu Głównym Miasta Gdańska 60 dzieł Sętowskiego są obrazy, inkografie, rzeźby oraz grafiki.


TECHNICZNY WIRTUOZ Z NIEPOWTARZALNYM STYLEM

Pochodzący z Częstochowy Tomasz Sętowski (ur. 1961) to jeden z najwybitniejszych artystów nurtu realizmu fantastycznego, jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Twórczość artysty to połączenie wirtuozerii technicznej, niezwykłej wyobraźni i niepowtarzalnego stylu.

Studiował na kierunku artystycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W 1991 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Po indywidualnym debiucie w kraju (wystawa w BWA, Częstochowa 1994), jego prace zostały włączone do wystawy objazdowej "Surrealiści polscy" prezentowanej w Polsce w latach 1995-1997. W 1998 r. twórczością Sętowskiego zajęła się m.in. nowojorska galeria Stricoff Fine Art Ltd. W 2000 r. otworzył w rodzinnym mieście "Muzeum Wyobraźni".

Sętowski prezentował swoje prace na około 60 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą m.in. w Gandawie (Belgia), Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Lyonie, Monte Carlo i Rouen (Francja), Monachium i Frankfurcie nad Menem (Niemcy) i Amsterdamie (Holandia).


PAP/aka