Kultura
(fot. Anna Rezulak / KFP)

niedziela,

21 listopada 2021

08:30

Zespół artystyczny Teatru Miniatura doceniony. Dyrektor Michał Derlatka z Teatralną Nagrodą Miasta Gdańska

Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura, otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska, a sześciu aktorów dostało Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W sobotę uhonorowano zespół artystyczny jednego z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce.

Jak poinformowała PAP Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, nagrody wręczono w sobotę w siedzibie teatru. Wydarzenie odbyło się przed rozpoczęciem spektaklu "Akademia Pana Kleksa".

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła podczas wręczenia nagród, że nie byłoby teatru bez publiczności, a widzów by nie było, gdyby nie teatr.

NAGRODA TEATRALNA MIASTA GDAŃSK W RĘKACH MICHAŁA DERLATKI

Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura, otrzymał z rąk Aleksandry Dulkiewicz Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za rok 2020 za wysoką jakość artystyczną podjętych działań i reżyserię "Betonu".

Michał Derlatka jest reżyserem teatralnym, aktorem, lalkarzem, a od września 2019 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Miniatura. Pochodzi z Trójmiasta.

Ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, oraz wydział reżyserii teatralnej PWST Kraków/Wrocław. Studiował też reżyserię i dramaturgię na Institut del Teatre w Hiszpanii. Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza.


NAGRODZONE DZIEŁO


Spektakl "Beton", na podstawie powieści Moniki Milewskiej "Latawiec z betonu" jest punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza, oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania.

Derlatka powiedział podczas gali, że "Beton" to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca.

- Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła, falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego - tłumaczył Derlatka.


PIĘKNE JUBILEUSZE AKTOREK I AKTORÓW

Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymało także sześć aktorek i aktorów teatru: za całokształt pracy artystycznej - Magdalena Żulińska oraz Jakub Ehrlich; Agnieszka Grzegorzewska z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej; z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej - Jolanta Darewicz oraz Hanna Miśkiewicz i z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej, Jacek Gierczak.

Miejski Teatr Miniatura to jedyny publiczny teatr dla dzieci i młodzieży w Trójmieście. Co roku wystawia około 300 spektakli, które ogląda ponad 60 tysięcy widzów. W repertuarze teatru znajdują się m.in. "Bajki robotów", "Tajemnica kina", "Brzydkie kaczątko", "Akademia pana Kleksa", "Fahrenheit", "Siedmiu krasnoludków", "Kosmici" i "Magiczne święta Malwiny".


PAP/aka