Kultura
W ubiegłym roku "Kurtyna" odbywała się tylko online. Prowadzili ją wodzirej Dominik Knaak oraz Marek Woźniak (fot. mat. organizatorów/TM)

piątek,

19 listopada 2021

19:43

Przegląd teatrów "Kurtyna" z powrotem w tradycyjnej formie, a nie tylko online. Pierwsze spektakle w niedzielę [PEŁNY PROGRAM]

W najbliższą niedzielę, 21 listopada, rozpocznie się szósta edycja Przeglądu Teatrów Amatorskich "Kurtyna" im. Marka Hermanna. W tym roku spektakle znów będzie można oglądać osobiście, a nie tylko online. Ale coraz popularniejsza formuła transmisji internetowej również zostanie wykorzystana.

Szósta edycja "Kurtyny", której organizatorem jest Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku, rozpocznie się o godz. 18:00 mszą św. pod przewodnictwem ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Po niej widzowie obejrzą spektakl "Król Wschodzącego Słońca" w wykonaniu Grupy Artystycznej Nazaret. W kolejnych dniach wystawiane będą spektakle konkursowe. Wszystko będzie odbywać się w kościele pw. Chrystusa Króla w gdyńskim Małym Kacku. 

PEŁNY PROGRAM

22 listopada, od godz. 19:00
Teatr Ephata (Gdańsk) - "Law story"
Mała Akademia Teatralna (Pruszcz Gdański) - "Cicha noc"


23 listopada, od godz. 19:00
Grupa Teatralna Impuls (Kaliska) - "Śpiąca królewna"
Młodzieżowa Akademia Teatralna (Gdańsk) - "Perła"
Grupa Teatralna Vector (Kaliska) - "Bądź gotów!"


24 listopada, godz. 19:00
Grupa Teatralna Czarne Owieczki (Pniewite) - "Okruch szczęścia"
Teatralna Szóstka (Rumia) - "Tam gdzie spadają anioły"

25 listopada, od godz. 19:00
Teatr 40 Serc (Rumia) - "Sekretarka miłosierdzia"
Teatr Przebudzeni (Ostróda) - "Szatnia"
Teatr Krzesiwo (Warszawa) - "Krokodyl"


26 listopada, od godz. 19:00
Teatr Reduta Śląska (Chorzów) - "Przycisk"
Grupa Teatralna Dzikie Koty (Kłodzko) - "Miłość zmartwychwstała"


27 listopada, od godz. 15:00
Gala finałowa VI Przeglądu Teatrów Amatorskich "Kurtyna" im. Marka Hermanna
Koncert zespołu Siewcy Lednicy
Rozdanie nagród i zakończenie przeglądu


BĘDĄ NAGRODY

W tym roku ich pula wynosi przeszło 16 tysięcy złotych. Laureaci Złotej Kurtyny otrzymają 5 tysięcy złotych. Wyróżnienia przyznane zostaną także przez publiczność przeglądu, a Kurtynę Specjalną przyzna prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Po wielu miesiącach pandemicznych ograniczeń jesteśmy wyjątkowo spragnieni kontaktu z kulturą na żywo, ale także rozmów i spotkań, a "Kurtyna" daje jedno i drugie - zachęca do udziału prezydent Gdyni. - Codzienne spektakle w gościnnych progach kościoła w Małym Kacku, niekończące się dyskusje w Cafe Wieża to dobry plan na długie listopadowe wieczory - dodał.

Wstęp na sztuki i koncerty oraz galę finałową jest bezpłatny.


ZOBACZ TAKŻE ON-LINE

Występy, a także wywiady z ich twórcami oraz wydarzenia towarzyszące transmitowane będą również online na kanale YouTube stowarzyszenia. Dodajmy, że tylko na tym kanale, ze względu na sytuację pandemiczną, można było w ubiegłym roku oglądać "Kurtynę".

Przegląd, oprócz popularyzacji teatru i rozwijania wrażliwości na sztukę, promuje integrację artystów w pełni sprawnych oraz tych, którym niepełnosprawność nie przeszkadza w rozwijaniu artystycznych pasji.

- "Kurtyna" jest wydarzeniem, które łączy ludzi, czasami bardzo różnych - podsumowywał ubiegłoroczną edycję współprowadzący przegląd wodzirej Dominik Knaak. - Nas wzruszają nasi goście, czasami otwierają nam oczy na sprawy, których nie dostrzegaliśmy wcześniej - dodał.


oprac. tm