Kultura
(fot. KFP/Anna Rezulak)

środa,

17 listopada 2021

20:15

Dziesiątki stoisk i spotkań. Przed nami Gdańskie Targi Książki. Dla czytelników zorganizowano bezpłatny dojazd na miejsce

Prawie 70 wystawców zaprezentuje swoje publikacje podczas rozpoczynających się w najbliższy piątek Gdańskich Targów Książki. Oprócz tego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań, w tym debaty i warsztaty. Wszystkie atrakcje czekają na chętnych w AmberExpo, dokąd będzie można dojechać darmowym autobusem.

 

- Podobnie jak w latach poprzednich, na targach zaprezentowana zostanie zarówno literatura głównego nurtu, uznani autorzy i twórcy bestsellerów, jak i debiutanci - zachęca do udziału w tym wydarzeniu Urząd Miejski w Gdańsku.

Organizatorzy stawiają na uznane i rozpoznawalne marki oraz prężne niezależne wydawnictwa. Odbędą się m.in. dyskusje nad współczesną rolą bibliotekarzy, animatorów kultury oraz nad kierunkiem rozwoju akcji promujących czytelnictwo. Podczas Gdańskich Targów Książki uczestnicy zastanowią się również nad potencjałem rodzimego rynku wydawniczego oraz jak go należycie wykorzystać w kontekście promocji współczesnej literatury. 


CO CIEKAWEGO W PROGRAMIE?

Pierwszego dnia, w piątek, odbędzie się promocja książki "Michał Milka. Łączę światy" Doroty Bielskiej. Tytułowy bohater, Michał Milka, na co dzień pracuje w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Jest pierwszą osobą z Zespołem Downa zatrudnioną w magistracie - informuje UM Gdańsk. 

Przełożeni chwalą go jako sumiennego i wprowadzającego pozytywne emocje pracownika. Od tej strony poznali go też widzowie programu "Down the road. Zespół w trasie". Podczas zagranicznych podróży, wspólnie z Przemkiem Kossakowskim i pięcioma innymi młodymi ludźmi z Zespołem Downa, obalał stereotypy o niezaradności i niesamodzielności przypisywanej osobom z tym zespołem wad wrodzonych.

Z kolei na ostatni dzień, niedzielę, zaplanowane zostało spotkanie związane z publikacją książki "Fracht. Dziesięć najcenniejszych obiektów w zbiorach Biblioteki Gdańskiej". Powstała ona dla uczczenia 425. rocznicy istnienia Biblioteki Gdańskiej. Tytułowy esej napisał Marcin Wicha, grafik i pisarz, autor książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", za którą otrzymał Nagrodę Nike 2018.


DARMOWY DOJAZD

Gdańskie Targi Książki będą odbywać się w dniach od 19 do 21 listopada w hali AmberExpo przy ul. Żaglowej. Uczestnicy mogą korzystać w tym czasie z bezpłatnych autobusów, które będą kursowały na trasie Gdańsk Główny - Amber Expo - Wrzeszcz.


UM Gdańsk/oprac. tm