Kultura
W programie będzie koncert odwołujący się m.in. do filmu "Drive" (fot. mat. organizatorów)

niedziela,

14 listopada 2021

16:02

Nostalgiczne kino, filmy odwołujące się do lat 80. i dużo muzyki. W Gdańsku odbędzie się festiwal "Cinematika - Kino+Muzyka Filmowa"

Druga edycja festiwalu "Cinematika - Kino+Muzyka Filmowa" odbędzie się w Gdańsku w dniach od 18 do 21 listopada. Tym razem hasło przewodnie wydarzenia to "echa lat 80.". Ze względu na pandemię koronawirusa impreza zorganizowana będzie w formule hybrydowej.

Na program filmowy festiwalu złożą się pokazy kina artystycznego, muzycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego. Obejrzeć będzie można nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Titane" w reżyserii Julia Ducournau oraz "Memoria" Apichatponga Weerasethakula (oba filmy zostaną zaprezentowane przedpremierowo). To nie wszystko. 

Festiwal przybliży też twórczość filmową francuskiego reżysera, DJ’a i twórcy muzyki elektronicznej Quentina Dupieux, znanego jako Mr Oizo. Widzowie zobaczą zarówno teledyski w jego reżyserii, jak i surrealistyczny thriller "Reality".

W programie będzie także minisekcja filmowa "Daft Punk+Kino", gdzie obok produkcji anime "Interstella 5555", a więc godzinnego teledysku do muzyki duetu Duft Punk, zaprezentowany zostanie film "Eden" w reżyserii Mia Hansen-Love, czyli opowieść o muzycznej scenie klubowej końcówki lat 90. z muzyką grupy w tle. 

Oprócz tego zaplanowany został pokaz alternatywnych, undergroundowych i artystycznych teledysków i krótkich filmów muzycznych z całego świata, wyselekcjonowanych spośród blisko 1,5 tysiąca zgłoszeń (najlepsze produkcje wybierze festiwalowa publiczność głosując po pokazie). Całość programu filmowego dopełni dokument "A-HA. The Movie", czyli historia jednego z najbardziej ikonicznych zespołów lat. 80.


NIE TYLKO FILMY, ALE TEŻ MUZYKA

Część muzyczna festiwalu w Gdańsku to dwa premierowe koncerty muzyki filmowej: "Echo lat 80." oraz "Nanook of the North gra Jóhanna Jóhannssona".

- Koncert muzyki filmowej "Echo lat. 80" to ambientowo-elektroniczno-trip-hopowa podróż poprzez kompozycje z filmów od lat 80. aż po współczesne inspiracje muzyczne i filmowe tamtą dekadą - informują organizatorzy. 

W programie zabrzmią utwory z klasycznych filmów sci-fi lat 80., takich jak "Obcy. Ósmy pasażer Nostromo" Ridleya Scotta i "Coś" Johna Carpentera. Pojawi się muzyka z pierwszej ekranizacji "Diuny" z 1984 roku w reżyserii Davida Lyncha, a także kompozycje z kultowego japońskiego anime "Akira" Katsuhiro Otomy z 1988 roku.


Współczesne produkcje filmowe, z których pochodzić będą kompozycje, to "Drive" Nicolasa Windinga Refna, seriale "Stranger Things" i "Dark" oraz "Blade Runner 2049" w reżyserii Denisa Villeneuva, autora najnowszej adaptacji "Diuny". 

Zanim Denis Villeneuve zrealizował "Diunę" nakręcił m.in. "Nowy Początek", "Sicario" oraz "Blade Runnera 2049". Do większości jego filmów muzykę napisał islandzki kompozytor Jóhann Jóhannsson i właśnie jego twórczości poświęcony będzie drugi koncert - "Nanook of the North gra Jóhanna Jóhannssona". Przed publicznością zaprezentuje się duet muzyczny tworzony przez Stefana Wesołowskiego i Piotra Kalińskiego.


Wydarzenia przygotowane w ramach festiwalu" Cinematika - Kino+Muzyka Filmowa” odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana oraz w dawnym Kinie Watra.

mat. org./oprac. tm