Kultura
(Fot. Marzena Chojnowska/Teatr Gdynia Główna)

sobota,

13 listopada 2021

21:00

"Teohiphip", czyli kosmiczna odyseja Lema na teatralnych deskach. Za nami kolejna odsłona "Kulturalnego Weekendu z Radiem Gdańsk"

W ramach naszej cyklicznej akcji "Kulturalny Weekend z Radiem Gdańsk" zaprosiliśmy słuchaczy do Teatru Gdynia Główna na spektakl pt. "Teohiphip" według "Podróży 20" z "Dzienników gwiazdowych" Stanisława Lema.

Naprawić, oczyścić, wyregulować i przede wszystkim uporządkować historię człowieka. Właśnie takie są główne cele programu TeOHiPHyp, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem, którego szefem w XXVIII wieku zostaje gwiezdny podróżnik - Ijon Tichy.


Widzowie uczestniczyli w burzliwym rozliczeniu i podsumowaniu efektów tego projektu w ramach Ósmego Światowego Kongresu Futurologicznego. Dyskusja naukowców ujawniła katastrofalne porażki tego szeroko zakrojonego programu i równie tragiczne sposoby ich poprawek, pojawiły się też próby znalezienia winnych i ich sprawiedliwego ukarania. Nie było to jednak łatwe, bo jak zdyscyplinować kogoś za nieprzemyślaną ewolucję ziemskich zwierząt?

GROŹNA ZABAWA

Spektakl Grzegorza Kujawińskiego to fascynująca podróż przez historię ludzkości, odpowiada na pytanie, dlaczego nasza historia wygląda tak, a nie inaczej i w przekonujący sposób pokazuje, czym grożą zabawy w Boga.

- Po dziesiątkach lat od napisania teksty Lema wciąż są aktualne, nadal znajdujemy w nich odbicie naszej rzeczywistości. Pojawia się pytanie, czy warto poprawiać przeszłość, czy nie lepiej się z nią pogodzić, zaakceptować - wyjaśnia reżyer sztuki. - Myślę, że nasze spektakle mogą przekonać do przeczytania dzieł Lema, a część widzów przypomni sobie, jak to było czytać je kiedyś - dodaje.
 

oprac. pb/mrud