Kultura
Nagrodę odbiera ominik Mielko, dyrygent Zespołu Wokalnego Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej (fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

czwartek,

11 listopada 2021

19:02

Artyści otrzymali nagrody „Pro bono Poloniae”. Sprawdź, kto odebrał statuetki w Muzeum II Wojny Światowej [POSŁUCHAJ]

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się gala wręczenia nagród w ramach II edycji konkursu „Pro bono Poloniae”. Celem konkursu, organizowanego przez muzeum, jest uhonorowanie wyróżniających się organizacji pozarządowych, chórów, zespołów i osób prywatnych, które swoją działalnością promują polską kulturę w kraju i za granicą.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach. W kategorii „Organizacje Pozarządowe” miejsce pierwsze zajęła Fundacja Pruszczanie.pl, którą uhonorowano za: Radiowy reportaż improwizowany „Całopalenie za Nową Kuchnią”. Mówi odbierający nagrodę w imieniu fundacji Cyprian Wieczorkowski z Grupy Producenckiej Lud Hauza:

- Projekt polegał na edycji radiowej reportażu improwizowanego, muzyki i nagrań terenowych oraz rozmów z obozu koncentracyjnego Stutthof. Tytuł "Całopalenie za Nową Kuchnią" dotyczy miejsca, w którym palone były ofiary obozu. (...) Podstawą było poszukiwanie materiału dźwiękowego. W lesie niedaleko obozu spotkaliśmy mężczyznę, który opowiedział nam właśnie tę historię. To pchnęło nas do zrealizowania w kontekście tej narracji reportażu improwizowanego. (...) Z nagrody jesteśmy dumni, to pomoże się nam rozwijać i potwierdza, że obrany kierunek działań Fundacji Pruszczanie.pl i grupy Lud Hauza jest dobrym kierunkiem.
"NAGRODA DODAJE SKRZYDEŁ"

W kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne” główną nagrodę zdobył Zespół Wokalny Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej za serię koncertów z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mówi Dominik Mielko, dyrygent Zespołu Wokalnego Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej:

- To jest dla nas bardzo ważne, bo często nie docenia się ciężkiej pracy organizacji pozarządowych, czy, jak w naszym przypadku, chórów. To dodaje skrzydeł, jest budujące, podkreślające też istotę działania. (...) Nagrodę otrzymujemy po dwóch latach, bo nasze koncerty odbywały się w 2019 roku. W trakcie powstała płyta, która jest dostępna za darmo na stronie Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Zachęcam, bo jest to chyba jedyny raz nagrane dzieło Stabat Mater Romana Padlewskiego, który przez całą II wojnę światową aktywnie działał na rzecz kultury Warszawy i zginął w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 29 lat. Można się też do nas odezwać, wówczas płytę prześlemy.

"WYSOKI POZIOM ARTYSTYCZNY"

Wysoki poziom artystyczny podkreślała współprowadząca galę, a jednocześnie zasiadająca w jury konkursu dr Sylwia Janiak-Kobylińska, dziekan wydziału dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku:

- Niezwykle wysoki, wręcz wybitny poziom artystyczny, profesjonalizm tych wszystkich prezentacji sprawił, że trudno było nam zdecydować, kto właściwie ma otrzymać pierwszą nagrodę. Muszę natomiast przyznać, że dwie pierwsze nagrody w dwóch kategoriach to projekty wprost genialne w swej istocie i nie tylko profesjonalnie wykonane, ale też poruszające do głębi serca.

 
WICEMINISTER O IDEI KONKURSU

Jury szczególnie uwzględniało działania pielęgnujące wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939-1945. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wręczaniu nagród uczestniczył wiceminister Jarosław Sellin.

- Konkurs "Pro bono Poloniae" to inicjatywa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęta w ubiegłym roku, w tym roku odbyła się druga edycja. Jego powstanie wiąże się z tragiczną śmiercią Dawida Krupeja, pracownika muzeum, potem radnego Miasta Gdańska i mojego współpracownika, zarówno tu w Gdańsku, jak i w ministerstwie. Był on z wykształcenia artystą, śpiewakiem operowym, który zawsze interesował się kulturą, walczył o nią, o jej pozycję, dlatego ówczesna dyrekcja uznała, że pamiętając o nim, warto taką nagrodę ufundować. Nagrodę, która jest dedykowana twórcom kultury, którzy poprzez dzieła promują polską historię, o której opowiada muzeum. Kapituła stara się wychwytywać nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce, ciekawe zjawiska. I takie nagrody zostały także dziś wręczone, z czego się bardzo cieszę. Ministerstwo objęło patronat nad tym wydarzeniem i mam nadzieję, że ta nagroda będzie już trwałym elementem obchodzonego przez nas co roku Święta Niepodległości – mówi Jarosław Sellin.

Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Gdańsk.

LISTA NAGRODZONYCH

Kategoria „Organizacje Pozarządowe”

Miejsce I: Fundacja Pruszczanie.pl
Radiowy reportaż improwizowany „Całopalenie za Nową Kuchnią” autorstwa grupy producenckiej Lud Hauza

Miejsce II: Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie
Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej

Miejsce III: Fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto
Koncert ku czci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Kategoria „Chóry, zespoły, osoby prywatne”

Miejsce I: Zespół Wokalny Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej
Seria koncertów z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Miejsce II: Piotr Zarębski
Fabularyzowany film dokumentalny „Bądź wierny, idź i pamiętaj”

Miejsce III: Mirek Antoniewicz
Wystawa malarstwa „Przywiezione w walizce”

Transmisję z gali i koncertu zespołu Art 'n' Voices zobaczysz >>> TUTAJ.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl