Kultura

czwartek,

04 listopada 2021

10:06

Dwa dni przepełnione muzyką karpacką oraz polską nizinną. Gdańsk jednym z miast, w których odbywa się Festiwal Csángó

W trzech miastach Polski - Krakowie, Toruniu i Gdańsku - odbywa się II edycja Festiwalu Csángó poświęconego muzyce karpackiej oraz polskiej nizinnej. W Gdańsku wydarzenia odbywają się 4-5 listopada. W każdym dniu zorganizowane zostaną dwugodzinne warsztaty tańców Csángó z artystami z Szépszerével, a następnie potańcówki z artystami z Węgier, Polski, Ukrainy.


W Polsce rozkwita zamiłowanie do tradycyjnej kultury ludowej wśród mieszkańców dużych miast. Inspiracja przyszła z Węgier, gdzie ruch domów tańca rozpoczął się ponad pół wieku temu. Celem festiwalu jest budowanie przyjaźni pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur wielu narodów, dzięki wspólnemu doświadczeniu zabawy. - Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy, będąc już zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury - opowiadają artyści z zespołu Szépszerével, którzy prowadzą warsztaty.

Zespół gra tradycyjną, bardzo żywiołową, często transową muzykę ludową, wywodzącą się od Czangów, zamieszkujących Mołdawię i Gimesz, regiony po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie, ale poznali muzykę i ludowe zwyczaje dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów, głównie z Siedmiogrodu. W muzyce Czangów słychać melodie bałkańskie, cygańskie, żydowskie, a nawet polskie.

Artyści regularnie uczą publiczność tańców. Czangowie mają ich ponad 30, większość to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie. - Od paru lat chętnie odwiedzają Polskę i dzięki tej regularnej aktywności organizujemy wspólnie już drugą edycję festiwalu - tłumaczy organizatorka wydarzenia, Joanna Mieszkowicz.

 

 

GOŚCIE GDAŃSKIEGO PROGRAMU

Gościem programu w Gdańsku będzie Olena Yeremenko, ukraińska artystka, która ukończyła Akademię Muzyczną we Lwowie w klasie skrzypiec, a po studiach pogłębiała swoje zainteresowania muzyką tradycyjną. Jest współzałożycielką zespołu Burdon Folk Band, z którym nagrała cztery płyty. Bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i całej Europie.

Olenę wspierać będą muzykanci ze Stowarzyszenia Trójwiejska. Trójwiejska założona została oficjalnie w 2012 roku, ale powstała z nieformalnej Grupy Trójwiejska działającej na terenie Trójmiasta od 2004-2005 roku. Muzykanci ci skupiają się na polskich tradycjach, głównie muzycznych. Najczęściej odwiedzane przez nich miejsca to Kurpie, Kaszuby i Kociewie. Dzięki nim ukazało się faksymilowe wydanie Śpiewnika Pelplińskiego w 2015 roku. Organizują potańcówki, warsztaty, projekty badawcze i dokumentacyjne. W piątek 5 listopada będą gościć w progach Pomorskiego Inkubatora Kultury, gdzie gospodarzem będzie Kapela od 100dni, która wyłoniła się w 2019 roku spośród trójwiejskich muzykantów.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny, jednakże organizatorzy zachęcają do wsparcia w formie "cegiełki" kwotą 10-20 złotych, które przeznaczone zostaną na rozbudowę Domu Przyjaźni i Tańców Polskich i Węgierskich.

Festiwal organizowany jest w standardzie Zielonego Wydarzenia, co oznacza, że na każdym etapie minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, korzysta z lokalnego dziedzictwa i współpracuje z lokalnymi społecznościami.

PROGRAM WYDARZEŃ W GDAŃSKU

4.11 Gdańsk / Klub Paszcza lwa, ul. Kwietna 39
18:00-20:00 warsztaty taneczne – Szépszerével [HU]
20:00-24-00 potańcówka - Szépszerével [HU], Trójwiejska [PL], Olena Yeremenko [UA]

5.11 Gdańsk / Pomorski Inkubator Kultury, ul. Słowackiego 21
19:00-21:00 warsztaty taneczne – Szépszerével [HU]
21:00-24-00 potańcówka - Szépszerével [HU], Kapela od 100dni [PL]

am