Kultura
(Fot. mat. Muzeum Miasta Malborka)

sobota,

23 października 2021

07:30

Stalag XX B - założony przez Niemców obóz jeniecki, któremu wciąż nie poświęcono żadnej monografii. Wystawa w Malborku [WEEKEND Z ZABYTKIEM]

Stalag XX B Marienburg-Willenberg to obóz jeniecki, który funkcjonował do 1945 roku na terenie dzisiejszej dzielnicy Malborka. W malborskim muzeum do końca roku można oglądać nową wystawę, dzięki której poznamy wiele nieznanych dotąd faktów dotyczących tego miejsca.

"Historia nieopowiedziana" rzeczywiście taką jest. Dotychczas nie powstała żadna monografia Stalagu XX B i nikt nie podjął tego tematu na taką skalę. Dlatego do organizacji wystawy muzeum zaprosiło naukowców, pasjonatów i instytucje, które merytorycznie związane są z tematyką wojennych obozów jenieckich.

- Wielu z nas dziś narzeka, że muzeów jest za dużo, że w każdym mieście tworzone są małe placówki. I jedną z takich instytucji jest Muzeum Miasta Malborka. Tymczasem nie uświadamiamy sobie, jak ogromną i jak potrzebną pracę wykonują właśnie takie małe jednostki. Chodzi przede wszystkim o pracę, która bardzo mocno się wpisuje w proces budowania tożsamości lokalnych społeczności. A jest to szczególnie ważne na naszych terenach, zwanych ziemiami odzyskanymi. Wystawa, o której mówimy, jest jedną z takich historii. Historii, która gdzieś tam krążyła między mieszkańcami. Wiadomo było, że Stalag XX B w Malborku funkcjonował, ale tak naprawdę nikt bardziej szczegółowych informacji nie posiadał – tłumaczył prof. Janusz Trupinda.


Posłuchaj audycji "Weekend z Zabytkiem":Audycja "Weekend z zabytkiem" to rozmowy Marzeny Bakowskiej z prof. Januszem Trupindą. W każdy sobotni poranek, po godz. 7:30, zachęcają do odkrywania ciekawych zabytków na Pomorzu.