Kultura
Jeden z koncertów podczas letniej odsłony festiwalu (fot. KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

19 października 2021

17:48

Przed nami finałowa odsłona 24. edycji Jazz Jantar Festivalu. Kto wystąpi w Gdańsku w najbliższych tygodniach?

Jazz Jantar Festivalu w Gdańsku odbywa się zawsze w kilku etapach. Do tej pory od marca zagrano już 21 koncertów. W październikowo-listopadowej odsłonie publiczność usłyszy m.in norweskich awangardzistów z kwartetu Cortex, duet Jan Bang & Eivind Aarset, Nilsa Pettera Molvara czy trio Vijaya Iyera.

Jak zaznacza Magdalena Renk-Grabowska, dyrektorka Klubu Żak i kuratorka festiwalu, trudno mówić o sztywnych ramach wydarzenia. - Publiczność naszego festiwalu także raczej nie celebruje "otwarcia", "zamknięcia" czy "koncertu gwiazdy". Stali bywalcy chodzą na wszystko - wyjaśnia.

ZAGRANICZNI ARTYŚCI

Ostatnia, jesienna część festiwalu zacznie się 22 października od solowego występu Chrisa Pitsiokosa. Pierwotnie miał wystąpić ze swoim zespołem Strictly Missionary, jednak muzycy z powodu choroby wycofali się z występu.

Później na scenie pojawi się norweska kapela Cortex. Organizatorzy przekonują, że chociaż brzmienie grupy można określić jako awangardowe, to w ich muzyce "jest obecny rzadki pierwiastek, pozwalający przyciągnąć uwagę nawet tych osób, które jazzu zazwyczaj nie słuchają".

Kolejni Norwedzy, których będzie można usłyszeć w Gdańsku, to duet Jan Bang & Eivind Aarset. Muzycy współpracują ze sobą od lat 90., jednak dopiero w 2020 roku nagrali swój pierwszy wspólny album pt. "Snow Catches on her Eyelashes".

Przed gdańską publicznością wystąpi też norweski trębacz i kompozytor Nils Petter Molvar. W swoim dorobku ma m.in. płytę "Khmer" (1998), łączącą w sobie jazz z elementami muzyki elektronicznej. Na scenie towarzyszyć mu będą Jo Berger Myhre (bas i gitara), Juhani Silvola (gitara) i Erland Dahlen (perkusja). Muzycy będą promować swój nowy album "Stiches", wydany latem tego roku. Wszystkie bilety zostały już wyprzedane.

Jak prognozuje Renk-Grabowska, oprócz Molvaera, szanse na przyciągnięcie największej publiczności mają m.in. Vijay Iver Trio, Mary Halvorson czy zespół Marka Pospieszalskiego: XIXTH/XXTH C. Kuratorka podkreśla jednak, że "ubiegłoroczna jesienna odsłona festiwalu i tegoroczna letnia pokazały, że publiczność podejmuje decyzje na ostatnią chwilę, bo na większości koncertów widownia była wypełniona, więc w tym roku może być podobnie".

WYSTĘPY POLSKICH MUZYKÓW

Na festiwalu nie zabraknie polskich artystów. Pojawi się wspomniany Marek Pospieszalski ze swoim nowym projektem XIXTH/XXTH C. W informacji zawartej na stronie imprezy można się dowiedzieć, że utwory z nadchodzącej płyty są pełne odniesień do twórczości mistrzów muzyki klasycznej "począwszy od Schuberta, przez Brittena, aż po Lachenmanna".

Na Festiwalu Jazz Jantar po raz pierwszy zagra trio_io - elektro-akustyczny skład, grający współczesną muzykę kameralną w połączeniu ze swobodną improwizacją. Muzycy zaprezentują wybrane utwory z albumu "Waves" oraz premierowo nowe kompozycje, które ukażą się na "New Animals".

Widownia usłyszy również saksofonistę Jerzego Mączyńskiego, pracującego obecnie nad projektem Jerry & Pelican System. Jest współzałożycielem freejazzowego kolektywu P.E Quartet. Organizatorzy opisują jego styl jako zakorzeniony w europejskiej awangardzie i silnie związany z muzyką elektroniczną.

OSTATNIE KONCERTY FESTIWALU

Pod koniec festiwalu koncert zagra Vijay Iyer Trio. Lider zespołu, Vijay Iyer, usiądzie za fortepianem. Towarzyszyć mu będą Linda May Han Oh na kontrabasie i perkusista Tyshawn Sorey. Muzycy wydali w tym roku płytę "Uneasy". Sam Iyer od lat jest częstym gościem gdańskiego Klubu Żak (współodpowiedzialnego za kształt festiwalu) gdzie prezentuje swoje kolejne muzyczne projekty.

Festiwal zamknie 12 listopada koncert holenderskiej saksofonistki Tineke Postmy, która w 2020 roku wydała swój siódmy uznany przez krytyków album studyjny "Freya".

Więcej informacji dotyczących programu i biletów znajduje się na stronie festiwalu: https://jazzjantar.pl/pl/Program.

 

PAP/am