Kultura
(Fot. PAP/Jan Dzban)

niedziela,

17 października 2021

21:07

Podróż w czasie, podróż w zaświaty i podróż w głąb siebie. Wyjątkowy spektakl w Muzeum II Wojny Światowej

W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej wystawiono spektakl "Westerplatte". Na scenie wystąpiła młodzież z muzealnej grupy teatralnej.

Bohaterowie spektaklu za pomocą wehikułu czasu przenieśli się do Wolnego Miasta Gdańska, do 1939 roku. Doświadczyli tam atmosfery narastających napięć społeczno-politycznych, które stopniowo przerodziły się w nienawiść, podsycaną propagandą nazistowską. Widzowie mogli sami niemal poczuć tragiczne konsekwencje konkretnych decyzji. Obserwowali tragiczne konsekwencje konkretnych decyzji oraz to, jak machina śmierci bezwzględnie zbiera swoje krwawe żniwa. Nikt jednak nie pozostał bezkarny - rozliczenie i konfrontacja z Prawdą były nieuchronne...

Historie poszczególnych bohaterów, które przedstawione zostały w spektaklu, na pozór wydawały się ze sobą niepowiązane. Poszczególne postacie ukazane zostały w różnych miejscach, sytuacjach i relacjach. Ostatecznie jednak wszystko złożyło się w spójny obraz, pogłębiony doświadczeniem wielu perspektyw. Dramatyzm sztuki opiera się na niezwykle przejmujących i refleksyjnych utworach autorstwa Jakuba Kornackiego, wykonywanych przez młodych aktorów do muzyki Adama Szewczyka.

Radio Gdańsk objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.


raf