Kultura
Nz. Joseph Calleja i profesor Piotr Czauderna (fot. mat. prasowe, Radio Gdańsk)

środa,

13 października 2021

16:10

Ceniony tenor Joseph Calleja zaśpiewa w Gdańsku w szczytnym celu. Prof. Piotr Czauderna ujawnił szczegóły koncertu

Głos jednego z najbardziej cenionych śpiewaków operowych na świecie wypełni w piątek Filharmonię Bałtycką. Gwiazdą tegorocznego charytatywnego koncertu "Muzyka Czyni Cuda" będzie pochodzący z Malty tenor Joseph Calleja. Dochód zostanie przeznaczony na wyposażenie medyczne nowej Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym. Na naszej antenie rozmawialiśmy z jego wiceprezesem, profesorem Piotrem Czauderną.

- Koncert ma dwie idee. Jedna idea to zebranie pieniędzy na sprzęt medyczny do leczenia dzieci z chorobami chirurgicznymi, druga idea to przybliżenie publiczności pięknej operowej muzyki, pięknych emocji - mówił lekarz.

POCZĄTKI INICJATYWY "MUZYKA CZYNI CUDA"

Prowadząca rozmowę Beata Szewczyk dopytywała o początki organizacji koncertów "Muzyka Czyni Cuda".

- Najtrudniej było za pierwszym razem, bo nie znałem nikogo w świecie operowym, nie byłem wiarygodnym partnerem. Taki moment przełomowy nastąpił, jak się udało sprowadzić do Gdańska w 2017 roku Juana Diego Floreza, to wielka gwiazda, wielki tenor, ale "trudny w obsłudze". Bardzo trudny artysta w negocjacjach i sposobie bycia. Później uznano, że jak Juan Diego Floreza był, to każdy może tu przyjechać - opowiadał Piotr Czauderna.

PIĄTKOWY KONCERT MALTAŃSKIEGO TENORA

Koncert zaplanowano na 15 października. - Zła wiadomość to, że biletów już nie ma, dobra jest taka, że będzie można posłuchać transmisji na żywo, jeden raz, w czasie rzeczywistym, ona później ze względu na kontraktowe wymogi artystów zniknie. Gorąco namawiam, żeby zajrzeć w piątek o 19:00 na kanał Filharmonii Bałtyckiej na YouTube. Jednocześnie proszę o to, żeby małą cegiełką wesprzeć nasze stowarzyszenie w podzięce za obcowanie z tak piękną muzyką - dodawał.
 
Posłuchaj całej rozmowy Beaty Szewczyk z profesorem Piotrem Czauderną:

 
mm