Kultura
(fot. Muzeum Miasta Gdyni)

poniedziałek,

11 października 2021

12:16

Kolekcja unikatowych fotografii Tadeusza Wańskiego powiększyła zbiory Muzeum Miasta Gdyni. Zakup dofinansowało Ministerstwo Kultury

Muzeum Miasta Gdyni otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zakup zdjęć wybitnego piktorialisty Tadeusza Wańskiego. Dzięki temu udało się powiększyć dotychczasową kolekcję i w Gdyni znajduje się obecnie największy zbiór prac tego artysty w instytucjach kultury.

Za otrzymane pieniądze udało się nabyć jedenaście fotografii. Są wśród nich zdjęcia wykonane przez Wańskiego w czasie podróży do byłej Jugosławii w latach 30. XX wieku.

Jak informuje gdyński magistrat, fotografie ukazują wyjątkowy kunszt, niepowtarzalny styl Wańskiego oraz są znaczącym uzupełnieniem muzealnej kolekcji. To cenny zakup także z tego względu, że nie zachowały się żadne negatywy prac tego artysty.

ZNANY FOTOGRAFIK ZWIĄZANY Z GDYNIĄ

Tadeusz Wański (1894-1958) był znanym polskim fotografikiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli piktorializmu - nurtu polegającego na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przezeń odbitkę. Stosował przy tym szlachetne techniki fotograficzne, takie jak guma czy bromolej.

Swoją karierę artystyczną Wański rozpoczął w Poznaniu, ale w 1938 roku zamieszkał w Gdyni. Pozostał w mieście w czasie okupacji, ale jego działalność konspiracyjna sprawiła, że musiał na jakiś czas wyjechać. Wrócił po wojnie i kontynuował działalność artystyczną. Był współzałożycielem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i należał do Polskiego Towarzystwa Artystów Fotografików. Zmarł w 1958 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

 

am