Kultura
(fot. Radio Gdańsk)

piątek,

24 września 2021

09:00

Setna odsłona cyklu "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk". W naszym studiu grupa Ikenga Drummers [FILM]

Żywiołowy i kolorowy koncert na setną, jubileuszową odsłonę cyklu Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk. Tym razem było coś dla miłośników takich gatunków jak afrobeat czy highlife. W naszym studiu zagrał zespół Ikenga Drummers. Zobacz zapis koncertu.

Grupa powstała w grudniu 1997 roku w Sopocie. Nazwa zespołu pochodzi z języka IGBO, jednego z narodów w Nigerii, a oznacza Ducha Opiekuńczego, którego posiada każdy człowiek. Stamtąd pochodzi właśnie założyciel i kompozytor – Larry "Okey" Ugwu.

Oprócz niego w skład zespołu wchodzą czołowi trójmiejscy muzycy jazzowi: Przemysław Dyakowski, Janusz Mackiewicz, Dariusz Herbasz, Tomasz Lipski, Artur Jurek, Michał Kurz, Dominik Walenkiewicz, Alex Schroeder oraz Domink Walenkiewicz.

"MOVEMENT FOR THE FUTURE"

W Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna będziemy mogliśmy usłyszeć aranżacje najnowszych utworów z albumu "Movement for the Future", którego - ze względu na pandemię - zespół nie zdążył wypromować poprzez koncerty. Krążek to rodzaj apelu o ekologicznym przesłaniu do młodych, o wsparcie w ratowaniu naturalnych zasobów Matki Ziemi."Wierzymy, że ich upór oraz determinacja są w stanie powstrzymać degradację środowiska naturalnego i jego zanieczyszczenie. W dziadziach i młodzieży spoczywa nadzieja dla naszej ziemi" - czytamy w opisie płyty "Movement for the Future".

Nieprzypadkowo na setnej odsłonie MJO zagra zespół Ikenga Drummers. Ta sama grupa rozpoczęła ten kultowy cykl.

- Tak, jak rozpoczęliśmy festiwal "Metropolia Jest Okey", tak samo się bardzo cieszę, że to właśnie mój zespół zagra podczas setnej odsłony tego cyklu. Warto poczuć naszą energię, ten cały płomień, który od nas wypływa - mówił Larry "Okey" Ugwu, zapowiadając koncert.

koncert2
(fot. Radio Gdańsk)


"DOWODZI SIŁY SCENY MUZYCZNEJ W TRÓJMIEŚCIE"

- Cykl "Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk" dowodzi siły sceny muzycznej w Trójmieście i na Pomorzu. To już setny koncert, a nam nigdy nie brakowało chętnych do grania - mówi Kamil Wicik. - Wręcz wypełniamy nasz kalendarz na kilka miesięcy w przód. To wielka satysfakcja, ponieważ czuję i widzę, że nasi artyści utożsamiają się z nami, z naszym cyklem, z radiem. Chcą u nas zagrać, zaprezentować nowy materiał, czasem zarejestrować album koncertowy. Wierzę, że przed nami i naszymi słuchaczami jeszcze wiele emocji - mówił przed koncertem nasz dziennikarz Kamil Wicik, pomysłodawca cyklu "Metropolia Jest Okey", osoba odpowiedzialna za organizację i prowadzenie koncertów w Radiu Gdańsk.

 
mm/puch

Zobacz Galerię