Kultura
Na zdjęciu: Monika Kaźmierczak (fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

środa,

08 września 2021

08:29

Dźwięk gdańskich dzwonów zapisany na płycie. "Contemporary Carillon" zawiera pięć współczesnych utworów carillonowych

Na płycie "Contemporary Carillon" znajdziemy pięć utworów wykonanych przez Monikę Kaźmierczak, gdańską miejską carillonistkę. Dzieła zostały nagrane z okazji wpisu carillonowej muzyki w Gdańsku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Wszystkie zebrane na płycie utwory doczekały się prawykonań. Pierwsza z nich - "Trzy wezwania" Aleksandra Nowaka - powstała z okazji osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kolejna - "Running North" Elżbiety Sikory - wybrzmiała w 2020 roku. Z kolei "Stop" Pawła Mykietyna upamiętnia 40-lecie porozumień sierpniowych. Ostatnimi kompozycjami są "Pamięć z brązu" Agaty Zubel i trzyczęściowy "Hejnał" Zygmunta Krauzego zostały zamówione przez Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska z okazji wpisu carillonowej muzyki w Gdańsku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Od 3 września płyta "Contemporary Carillon" jest dostępna w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych. Partnerem jej wydania jest Muzeum Gdańska.

oprac. MarWer