Kultura
Instruktorka tańca terapeutycznego Karina Kocieniewska w trakcie prowadzenia zajęć (fot. archiwa prywatne)

niedziela,

22 sierpnia 2021

12:41

Taniec terapeutyczny, czyli przez ruch do zdrowia i radości. Odwiedzamy seniorów w gdańskim Dziennym Domu Pomocy "Kisiel" [POSŁUCHAJ]

Czy mając ponad 80 lat można wysilać mięśnie i jeszcze dobrze się przy tym bawić? Seniorzy z gdańskiego Dziennego Domu Pomocy "Kisiel" – Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Strzyży" udowadniają, że tak. Od kilku lat uczestniczą w zajęciach będących formą terapii poprzez taniec.

Roztańczeni i rozśpiewani. Zazwyczaj w środy o godz. 11:00 spotykają się w ogrodzie DDP "Kisiel" z instruktorką tańca terapeutycznego panią Kariną Kocieniewską. Ruchy, które wykonują, są zgrabne i lekkie, wystarczy jednak się przyłączyć, żeby zrozumieć, że wymagają sporego wysiłku.

TRENING BEZ TRENINGU

Dzięki choreografii, dobrej muzyce, użyciu rekwizytów, takich jak chusty czy kapelusze, można poprawić kondycję, koordynację, wzmocnić mięśnie, nawet nie myśląc o tym, że właśnie się trenuje. Sprawdził to nasz reporter, który próbował wykonywać część ćwiczeń razem z seniorami.

TO I DUŻO WIĘCEJ

Dzienny Dom Pomocy "Kisiel" znajduje się przy ulicy Kisielewskiego 12 w Gdańsku. Jak mówi prezes stowarzyszenia Klub Przyjaciół Strzyży Krystyna Wiśniewska, w tej chwili trudno tam o wolne miejsce, ale warto pytać. Warto, bo zajęć jest mnóstwo, a wszystkie mają, jak to się fachowo mówi, "aktywizować seniorów". Można to jednak powiedzieć inaczej: organizatorzy zajęć chcą przywracać ludziom radość życia.


Posłuchaj materiału Piotra Puchalskiego:

 


Materiał był częścią audycji "Senior na Wakacjach" emitowanej w czwartki po godzinie 14:00.

 

 

puch