Kultura
Pani Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska odebrała z rąk prezydenta Pawła Adamowicza nagrodę główną w kategorii „Inicjatywa Senioralna” w ramach VI edycji konkursu „Aktywni Seniorzy” w roku 2018 (fot. gdansk.pl)

czwartek,

12 sierpnia 2021

16:06

Babie Lato, więcej niż biblioteka. Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska opowiada o Gdańskim Centrum Seniora

Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska - biblioterapeutka, kierownik biblioteki Babie Lato – filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - stworzyła Gdańskie Centrum Seniora i program aktywizacji seniorów wprowadzony w bibliotekach na terenie Gdańska. Piotr Puchalski odwiedził ją w pracy, żeby pokazać, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale także miejsce kipiące ofertą kulturalną skierowaną właśnie do osób starszych.

Biblioteka Babie Lato (dawna filia nr 14) znajduje się przy ulicy Opolskiej 3. Miejsce z zewnątrz wydawać może się niepozorne. Ot, kolejny punkt w pawilonach handlowo-usługowych dzielnicy Gdańsk Przymorze. Okazuje się jednak, że w nie tak obszernej salce czytelni występowali śpiewacy operowi, a na spotkania z okolicznymi mieszkańcami przyjeżdżają autorzy książek, podróżnicy, naukowcy.

Mieszkańcy mogą zapisać się na warsztaty artystyczne, komputerowe czy do dyskusyjnego klubu książki lub do Akademii Umysłu Senior EDU, by odbyć trening pamięci i koncentracji. To stąd wyszły pomysły programów adaptowanych w innych filiach bibliotecznych. Najlepiej o tym opowie sama ich autorka Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska.

Posłuchaj rozmowy:


Z ofertą prezentowaną przez panią Katarzynę Dettlaff-Lubiejewską można zapoznać się na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, wyszukując zakładkę Filia Babie Lato >>> TUTAJ. Rozmowa była częścią audycji Senior na Wakacjach emitowanej w czwartki po godzinie 14.

 


Piotr Puchalski