Kultura
(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay)

wtorek,

10 sierpnia 2021

13:07

Zaśpiewać jak Kaczmarski lub Gintrowski. Ruszyła Reaktywacja Pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej

Reaktywacja Pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej jest konkursem skierowanym do osób szesnastoletnich lub starszych, które nie ukończyły wyższej szkoły muzycznej. Najlepsi uczestnicy mają szansę wygrania nagród finansowych w wysokości 4000, 2500 lub 1000 złotych, a także wystąpienia podczas koncertu galowego w Gdańsku.

Fundacja Centrum Solidarności pragnie przypomnieć piosenki uznane za namacalny powiew wolności w smutnym czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czterdziestą rocznicę historycznego Pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej.
 
Zadaniem konkursowym jest zarejestrowanie w formie nagrania video wykonanego przez siebie, indywidualnie lub w duecie, utworu wybranego z listy piosenek pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej i wysłanie nagrania na adres organizatora. Termin wysyłki nagrania upływa 31 sierpnia 2021 r. Wyboru dwudziestu finalistów dokona komisja konkursowa. Spośród wyselekcjonowanych przez komisję nagrań, które umieszczone zostaną na stronie reaktywacja.fcs.org.pl, internauci wybiorą w głosowaniu online dwunastu finalistów, którzy przyjadą do Gdańska na koncert finałowy. Podczas gali finałowej wystąpi także jeden z laureatów historycznego Pierwszego Przeglądu z 1981 roku.

- Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza obejmuje osoby od szesnastego do czterdziestego roku życia. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie górnej granicy wiekowej, ponieważ mamy do czynienia z tak zwanymi piosenkami z tekstem: tekst odgrywa w nich kluczową rolę. Druga dotyczy osób starszych niż czterdziestoletnie.l Chcemy dać szansę każdemu, kto umie i lubi śpiewać - mówi Danuta Kobzdej, dyrektor Fundacji Centrum Solidarności.

MATERIAŁY ARCHIWALNE NA STRONIE

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie reaktywacja.fcs.org.pl/, na której są zamieszczone również materiały archiwalne z Pierwszego Zjazdu NSZZ "Solidarność" i Pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej.

Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki" odbył się w gdańskiej Hali Olivia w dniach 20-22 sierpnia 1981 roku. Śpiewano na nim piosenki, które wcześniej mogły być wykonywane jedynie poza oficjalnym obiegiem. Logo festiwalu stanowiła zaciśnięta pięść trzymająca mikrofon. Jego autorem był grafik Jerzy Janiszewski, będący również twórcą logo "Solidarności". Festiwal został podzielony na dwie części - konkursową i artystyczną. Koncert finałowy miał miejsce 4 września 1981 r. w tym samym historycznym obiekcie. Odbywał się wieczorem, po inauguracji rozpoczynającego się Pierwszego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".

Zasady konkursu przedstawia Wiktor Nowak z Fundacji Centrum Solidarności:oprac. MarWer