Kultura
(Fot. Wikimedia Commons/Marcin Białek)

sobota,

14 sierpnia 2021

08:05

Teraz króluje tu bursztyn, ale aż do II wojny światowej produkowano tu mąkę. Poznaj Wielki Młyn w Gdańsku [WEEKEND Z ZABYTKIEM]

Gdański Wielki Młyn był największym tego typu obiektem w średniowiecznej Europie. - Produkowana tu mąka była sprzedawana w krajach należących do Hanzy, więc w regionie basenu Morza Bałtyckiego - mówi w audycji prof. Janusz Trupinda.

Obiekt został wybudowany przez Krzyżaków w połowie XIV wieku. Doprowadzili do Gdańska wodę z Pruszcza Gdańskiego Kanałem Raduni. Był napędzany przez 18 kół wodnych. To swoiste, średniowieczne przedsiębiorstwo przynosiło duże zyski. Młyn działał aż do II wojny światowej, kiedy został częściowo zniszczony. - Po wojnie odbudowano jego bryłę, ale nie było do końca pomysłu, jak go wykorzystać - dodaje prof. Trupinda. W końcu przekazano obiekt Muzeum Gdańska, które w lipcu uruchomiło tu jeden ze swoich oddziałów - Muzeum Bursztynu. Warto je zwiedzić, ale także poznać historię samego Wielkiego Młyna.

Audycja "Weekend z zabytkiem" to rozmowy Marzeny Bakowskiej z prof. Januszem Trupindą. W każdy sobotni poranek, po godz. 7.30, zachęcają do odkrywania ciekawych zabytków na Pomorzu.

 

Posłuchaj:

 

 

Marzena Bakowska/pb