Kultura
Urszula Dudziak - przewodnicząca jury tegorocznego konkursu dla młodych jazzmanek (fot. KFP/Anna Rezulak)

piątek,

23 lipca 2021

18:30

Kobiety jazzu na gdyńskiej scenie. Startuje siedemnasta edycja Ladies' Jazz Festiwal

W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się kolejna edycja Ladies' Jazz Festiwal. Wśród gwiazd tegorocznej imprezy są m.in. Ewa Bem, Krystyna Stańko, Reni Jusis, Ania Dąbrowska i Stanisława Celińska. W programie znalazł się również tradycyjnie konkurs dla młodych jazzmanek. Oceniać je będzie jury pod kierownictwem Urszuli Dudziak.

Ladie's Jazz Festival to wydarzenie poświęcone kobietom jazzu. Siedemnasta edycja imprezy potrwa do soboty 31 lipca.

HOŁD DLA MARII KOTERBSKIEJ W WEJHEROWIE

Koncert inaugurujący - "Tribute to Maria Koterbska" - odbędzie się w poniedziałek 26 lipca w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Utwory królowej polskiego swingu wykonają Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Grażyna Auguścik, Monika Borzym i Beata Przybytek.

KONKURS MŁODYCH JAZZMANEK

Od wtorku festiwal przeniesie się do Gdyni. Tego dnia w Konsulacie Kultury zaczną się przesłuchania do konkursu młodych jazzmanek. W tym roku, o Grand Prix przyznawane przez jury pod kierownictwem Urszuli Dudziak, powalczą Karolina Pernal (występ: 27 lipca, godz. 17:00), Alicja Kuszowska (27 lipca, godz. 19:00), Natalia Szczypuła (28 lipca, godz. 17:00) i Magdalena Kuraś (28 lipca, godz. 19:00).

KONCERTY W TEATRZE MUZYCZNYM

Z kolei na dużej scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej będziemy mogli usłyszeć znane kobiece głosy. W czwartek 29 lipca o 17:00 zagra Reni Jusis z akompaniamentem akustycznego zespołu. Program oparty zostanie na nowym projekcie artystki, "Je Suis Reni", na który składają się jej ulubione francuskie piosenki. Tego samego dnia o 20:00 wystąpi doskonale znana ze swoich ról filmowych i teatralnych aktorka Stanisława Celińska, która na dobre zadomowiła się już w świecie muzyki.

W piątek 30 lipca o 17:00 czeka nas spotkanie z bossa novą. Na scenie zobaczymy Krystynę Stańko w towarzystwie wybranych zwyciężczyń Grand Prix Ladies’ Jazz Festival z minionych lat - Natalii Capelik-Muiangi, Kingi Hornik, Dominiki Czajkowskiej-Ptak i Irki Zapolskiej. Natomiast o godz. 20:00 wystąpi Ania Dąbrowska, która na swoich płytach łączy inteligentny pop, muzykę retro, muzykę francuską czy filmową.

Festiwal zamknie w sobotę Ewa Bem i goście. Artystka obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji zaśpiewa w Teatrze Muzycznym swoje największe przeboje i najważniejsze utwory. Początek koncertu o godz. 20:00.

 

am