Kultura
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

czwartek,

22 lipca 2021

18:17

Zaśpiewaj zakazaną piosenkę i wygraj atrakcyjną nagrodę. Reaktywacja Pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej

Fundacja Centrum Solidarności zaprasza amatorów śpiewania do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze wykonanie piosenki z Pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej. Do wygrania są atrakcyjne nagrody finansowe.

Konkurs skierowany jest do osób, które ukończyły szesnasty rok życia oraz nie mają ukończonej wyższej szkoły muzycznej. Do wygrania są atrakcyjne nagrody o wartości od tysiąca do czterech tysięcy złotych oraz udział w koncercie galowym w Gdańsku.


INTERNAUCI WYBIORĄ FINALISTÓW

W ramach 40. rocznicy tego kulturalnego i historycznego wydarzenia Fundacja Centrum Solidarności pragnie przypomnieć piosenki, które z punktu widzenia wszechobecnie panującej wówczas cenzury PRL były jednym z namacalnych powiewów wolności w tamtym czasie.

Zadaniem konkursowym jest zarejestrowanie w formie nagrania wideo wykonanego przez siebie (indywidualnie lub w duecie) utworu wybranego z listy piosenek Pierwszego Przeglądu Piosenki Prawdziwej i wysłanie na adres organizatora. Termin wysyłki nagrania mija 31 sierpnia bieżącego roku. Wyboru dwudziestu finalistów dokona komisja konkursowa. Spośród wyselekcjonowanych przez komisję nagrań, które umieszczone zostaną na stronie reaktywacja.fcs.org.pl, internauci wybiorą (w głosowaniu online) dwunastu finalistów, którzy przyjadą do Gdańska na koncert finałowy. Podczas gali finałowej wystąpi także jeden z laureatów pierwszego przeglądu z 1981 roku.

NIEDŁUGO MINIE CZTERDZIEŚCI LAT

Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki" zorganizowany został się w Hali Olivia w Gdańsku w dniach 20 - 22 sierpnia 1981 roku. Śpiewano na nim piosenki, które wcześniej mogły być wykonywane jedynie poza oficjalnym „obiegiem”. Logo festiwalu stanowiła zaciśnięta pięść trzymająca mikrofon, autorstwa grafika Jerzego Janiszewskiego, wcześniejszego twórcy logo "Solidarność". Festiwal został podzielony na dwie części - konkursową i artystyczną. Każdego dnia na specjalnej karcie do głosowania, publiczność oddawała swój głos na jednego, najlepszego ich zdaniem wykonawcę wieczoru. Trzech laureatów każdego dnia otrzymywało nagrody. Koncert finałowy miał miejsce 4 września 1981 roku w tym samym historycznym obiekcie. Odbywał się wieczorem, po inauguracji rozpoczynającego się Pierwszego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".

 
raf