Kultura
(fot. Helu: Wikimedia Commons/Jg44.89)

wtorek,

13 lipca 2021

16:45

Laureaci Oscarów, technologia "Shreka" i XV-wieczny Hel. Disney kręci film animowany na Kaszubach

The Walt Disney Company we wtorek 13 lipca rozpoczyna na Kaszubach zdjęcia do filmu animowanego rozgrywającego się w XV wieku na Helu. To pierwsza produkcja w historii amerykańskiej wytwórni oparta na scenariuszu polskich twórców, a w jej realizację zaangażowani będą trzej polscy laureaci Oscarów.

Sensacyjną wiadomością podzielił się z uczestnikami Festiwalu Filmów Kaszubskich 2021 scenarzysta "Czarnego czwartku" i "Kamerdynera" Mirosław Piepka. – W lutym ubiegłego roku otrzymałem telefon od Walt Disney Company z propozycją napisania scenariusza do fabularnego animowanego filmu kinowego - wyjawił filmowiec cytowany przez "Dziennik Bałtycki".

FILM ZOSTANIE ZREALIZOWANY W TECHNOLOGII "SHREKA"

Publiczność festiwalu dowiedziała się, że scenariusz jest już napisany, wytwórnia Disneya oceniła go bardzo wysoko, stąd decyzja o przystąpieniu do realizacji filmu.

Według słów Piepki akcja filmu będzie rozgrywać się w XV wieku na Helu, który wówczas był wyspą. Animacja realizowana jest tą samą technologią, co przebojowy "Shrek". - Przez wiele miesięcy trwało "rodzenie" wszystkich uczestniczących w tej produkcji postaci - mówił Piepka. Teraz przyszedł czas na zdjęcia. - Film animowany to jest mrówcza praca. Powiem tyle, że to sukces, gdy dziennie wykona się sześć sekund filmu - dodał scenarzysta.

Współproducentem animacji ma być Trefl Film. W projekt zaangażowani są trzej polscy zdobywcy Oscara: Tomasz Witkowski (efekty specjalne), Marek Skrobecki (scenografia) i Jan Andrzej Kaczmarek (muzyka). Piepka chciałby pokazać pierwsze efekty prac za rok podczas XII Festiwalu Filmów Kaszubskich.

 

am