Kultura
Zespół Art’n’Voices zdobył prestiżową nagrodę (Fot. Wejherowo.pl)

wtorek,

06 lipca 2021

13:55

Sukces muzyków z Trójmiasta i Wejherowa. Zespół Art’n’Voices zdobył prestiżową nagrodę

Fryderyki to najważniejsza nagroda muzyczna w Polsce, przyznawana od 1995 roku w muzyce poważnej i rozrywkowej. W tym roku po raz pierwszy statuetkę zdobył zespół z Pomorza.

Fryderyka za płytę roku w kategorii muzyka współczesna zdobył album "Midnight Stories" - Contemporary Music of Polish Composers, nagrany przez zespół wokalny Art’n’Voices. Grupę tworzą muzycy z Trójmiasta i Wejherowa. To pierwszy zespół wokalny pochodzący z Pomorza, który otrzymał tę prestiżową nagrodę.


DZIESIĘĆ KATEGORII, PIĘĆDZIESIĄT PŁYT

Fryderyka muzyki poważnej przyznano w dziesięciu kategoriach, m.in.: muzyce kameralnej, dawnej, oratoryjnej i operowej. W każdej z kategorii nominowanych było pięć wydawnictw, zrealizowanych w roku 2020. Najlepszym albumem muzyki współczesnej okazała się płyta "Midnight Stories". Album to zbiór utworów młodych polskich kompozytorów, zaśpiewanych a cappella (bez towarzyszenia instrumentów) przez oktet wokalny Art’n’Voices.

NAJWAŻNIEJSZA NAGRODA W DOROBKU

Zespół powstał 10 lat temu w Wejherowie. Obecnie skupia muzyków trójmiejskich (absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku) oraz artystów związanych ze sceną chóralną Trójmiasta. W skład zespołu wchodzą: Małgorzata Priebe, Maria Krueger (soprany), Anna Rocławska-Musiałczyk, Marta Jundziłł (alty), Mateusz Warkusz, Szymon Duraj (tenory), Tomasz Chyła, Filip Czajkowski (basy). Zespół wykonuje muzykę a cappella, ostatnio skupiając się na kompozycjach współczesnych i performatywnych. 

- Fryderyk jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. To ukoronowanie dziesięcioletniej działalności naszego zespołu, najważniejsza nagroda w dorobku - mówi Marta Jundziłł (alt). - W nagranie albumu zaangażowanych było mnóstwo osób, począwszy od wspaniałych kompozytorów, poprzez wytwórnię, studio nagraniowe, na wokalistach skończywszy. Wszystkim należą się olbrzymie podziękowania i gratulacje - dodaje Filip Czajkowski (bas).


raf