Kultura
(fot. jankondrak.pl)

czwartek,

01 lipca 2021

13:18

Muzyczne Wędrówki po Kresach. "Ataman" Jan Kondrak zagra w sobotę w Radiu Gdańsk

Wyjątkowy koncert na dwa głosy męskie i gitarę otwiera wakacyjną sesję "Muzycznych Wędrówek Łosia i Basiora". "Pieśni Kresów Naszych" - w wykonaniu Jana Kondraka i Adama Szabata - w sobotę wybrzmią w naszym studiu.

Muzycy zagrają w Radiu Gdańsk w sobotę, 3 lipca, o godzinie 20:00. Transmisja na naszej antenie, stronie internetowej i Facebooku. Koncert odbywa się bez udziału publiczności.

ORYGINALNE POŁĄCZENIE GŁOSÓW I SPOSOBÓW PISANIA

Z jednej strony to bardzo osobiste wyznania, pełne tęsknoty za czasem minionym, za ludźmi, którzy odeszli, za miejscem dziecięcych zabaw, z drugiej zaś - opowieści o tragicznej historii Kresów i zwyczajnym człowieku w nią wplątanym. Mądre teksty i chwytające za serce melodie oraz mistrzowski akompaniament Waldemara Korzeniowskiego. Wyjątkowa rzecz dla wyjątkowych ludzi.

Jan Kondrak – absolwent polonistyki UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY. Jan Kondrak to głos. Wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest też cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. Słusznie kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Występuje w konwencji „ na głos męski i gitarę”, ewentualnie z towarzyszeniem dwóch, trzech akompaniatorów. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga, Jacka Kaczmarskiego. Uroda głosu predestynuje go szczególnie do wykonywania romantycznych ballad, tchnących pobliskim stepem i wolnością, zaś temperament osobisty popycha go do kabaretowego sposobu prowadzenia koncertów.

Adam Szabat – wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek. Trener wokalny. Członek Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Współzałożyciel hrubieszowskiego Teatru Piosenki Młyn (towarzystwa twórców i wykonawców piosenki i prozy). Laureat m.in: Lubelskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne”, Ogólnopolskiego Festiwalu Bardów „Ballada o...” w Chełmie, Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia” w Radomiu, Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca” w Chorzowie, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej "YAPA" w Łodzi, dwukrotny finalista Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Adam Szabat to artysta obdarzony niesamowicie ciepłym, mocnym i melodyjnym głosem. Nietuzinkowe umiejętności wokalne pozwalają mu na porywające i pełne ekspresji wykonania. Ma na koncie trzy płyty z Teatrem Piosenki Młyn.

 

mat. prasowe/mm