Kultura
(Fot. Kino na Szekspirowski)

czwartek,

17 czerwca 2021

17:06

Rekordowa liczba pokazów dla miłośników filmów. Wystartował kolejny sezon "Kina na Szekspirowskim"

W Gdańsku rozpoczął się szósty sezon "Kina na Szekspirowskim" - cyklu plenerowych pokazów ambitnego kina z widokiem na Główne Miasto z dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W repertuarze - poza otwierającą cykl komedią "Palm Springs" - znajdą się takie tytuły jak "Gniazdo", "Arab Blues", "Poznajmy się jeszcze raz", "Kłamstewko", "Ema" czy "Sound of Metal".

- W tym roku zaplanowaliśmy rekordową liczbę ponad 30 projekcji - mówi pomysłodawczyni i kuratorka cyklu Anna Kądziela-Grubman. - To odpowiedź na rok pandemicznej rzeczywistości w której przyszło nam żyć i tęsknoty za kinem.  Pomyśleliśmy sobie "kiedy jak nie teraz" skorzystać z tego momentu oddechu przed jesienią, która też przecież jest dla nas zagadką.

NOWOŚCI I KULTOWE POZYCJE

Nowością w programie są pokazy "Animafest latem", w ramach których będzie można zobaczyć trzy pełnometrażowe filmy animowane, w tym nagrodzone Złotymi Lwami na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Z kolei w sekcji "Best of 2016-2020" przypomniane zostaną tytuły, które podczas poprzednich odsłon "Kina na Szekspirowskim" cieszyły się największym zainteresowaniem widzów.

- Znajdzie się wśród nich m.in. kultowy dla kina niezależnego film "Frances Ha" Noah Baumbacha - dodaje kurator "Kina na Szekspirowskim" Michał Grubman. - To był hit poprzednich kin plenerowych i jednocześnie film, który dał początek pomysłowi kina na dachu. Byliśmy zainspirowany nowojorskimi pokazami niezależnych filmów na dachach tamtejszych budynków. Chcieliśmy żeby nasze kino było utrzymane właśnie w tym duchu.

Pokazy w ramach "Kina na Szekspirowskim" będą odbywały się na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do końca sierpnia, trzy razy w tygodniu, o godz. 21.45.

 

Marcin Mindykowski/amo