Kultura
(Fot. A. Grabowska/ mat. MG)

piątek,

11 czerwca 2021

07:48

Baśniowy świat Włodzimierza Szpingera. Wystawa "Optikum Nowego Świata" w Muzeum Gdańska

Każdy obraz to opowieść. Im dłużej się patrzy na prace Włodzimierza Szpingera, tym więcej się w nich odkrywa. Artysta zaprasza widza do świata swej bogatej wyobraźni, uwodzi go i zaskakuje skojarzeniami. Gro­te­skowe, fik­cyjne posta­cie, często stłoczone w pozornym chaosie, pokazują prawdę o człowieku. Nie ma tu komentarza do współczesności. - Nie interesuje mnie publicystyka - wskazuje artysta z Sopotu.

 

Wystawa "Optikum Nowego Świata" jest prezentowana w czterech salach Ratusza Głównego Miasta, czyli w jednym z oddziałów Muzeum Gdańska. Zobaczyć można ok. 60 prac. Taka przekrojowa ekspozycja to duża gratka, zwłaszcza, że obrazy Włodzimierza Szpingera są rzadko pokazywane w Trójmieście. Ponadto jego twórczość bardziej znana jest zagranicą, zdobi też wiele prywatnych kolekcji. Wystawę można oglądać do 27 czerwca.

Artysta urodził się w Warszawie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1972 roku. Inspiruje się klasycznym malarstwem holenderskim i włoskim. Wykorzystuje techniki zaobserwowane u dawnych mistrzów, sprawdzone i stosowane w minionych wiekach.

Posłuchaj fragmentu audycji Tygiel kulturalny, w którym Marzena Bakowska rozmawia z Włodzimierzem Szpingerem:

Marzena Bakowska