Kultura
Marcin Szelag, Marzena Bakowska, Maciej Gański (Fot. Radio Gdańsk)

piątek,

04 czerwca 2021

20:50

"Romantyka Fryderyka" w Parku Oruńskim w Gdańsku. Posłuchaj hitów Chopina siedząc na trawie

Muzyka Fryderyka Chopina będzie rozbrzmiewać w Parku Oruńskim w Gdańsku. W każdą czerwcową niedzielę, w samo południe, odbywać się tu będą plenerowe koncerty w ramach cyklu "Romantyka Fryderyka".

- Nawiązujemy tytułem do polskiego kompozytora, jak również do historii Parku Oruńskiego, gdzie mieści się nasza siedziba - wyjaśnia Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Fryderyk Hoene to gdański kupiec, który kupił zdewastowany w czasie wojen napoleońskich dworek z ogrodem (obecny Park Oruński). Odnowił budynek i przekazał swojej córce Emilii. To właśnie jej imię nosi dziś Park Oruński.

NAJBARDZIEJ ZNANE UTWORY CHOPINA

Koncerty będą się odbywały na patio budynku Sceny Muzycznej GAK. Ustawiony zostanie tu fortepian. Słuchacze będą mogli usiąść na przyniesionych przez siebie kocach lub przygotowanych siedziskach. Maksymalnie może uczestniczyć w wydarzeniu 250 osób. Wstęp jest wolny.

Pianiści zagrają najbardziej znane utwory Chopina. Swoje umiejętności w Parku Oruńskim zaprezentuje 6 czerwca ARTur Moon, pianista, kompozytor i improwizator. W kolejne niedziele zaprezentują się muzycy związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku: prof. Paweł Rydel, dr Maciej Gański i Bartosz Wiśniewski oraz pochodzące z Chin artystki Ma Ke i Han Ying.

Posłuchaj rozmowy Marzeny Bakowskiej z Marcinem Szelągiem z GAK oraz dr. Maciejem Gańskim, który ułożył program trzech koncertów w Parku Oruńskim:



Marzena Bakowska/amo