Kultura
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

niedziela,

30 maja 2021

15:34

O przedmiotach, które czują, żyją i... pragną. Zapraszamy na słuchowisko "Silna grupa ze śmietnika"

Jak często wyrzucamy rzeczy "trochę zepsute", "przestarzałe", "bo się znudziły" lub dlatego, że po prostu chcemy mieć coś nowego? W książce Anny Lewkowskiej i w naszym radiowym słuchowisku takie przedmioty żyją i... czują. Premiera "Silnej grupy ze śmietnika" miała miejsce na naszej antenie 30 maja o godz. 14:05, a wysłuchać online można jej za pomocą playera umieszczonego na dole tekstu.

Czują się odrzucone. Tworzą "Silną grupę", żeby wziąć odwet na ludziach, ale tak naprawdę chcą po prostu wrócić do domu. Pierwszy zainspirował się tą historią kompozytor - Igor Gawlikowski. Postanowił stworzyć "śmietnikową muzykę" i każdemu z bohaterów - Budzikowi, Gwizdkowi i Uszczelce nadać własny, dźwiękowy charakter. W ten sposób ważna w obecnych, niefrasobliwych i rozrzutnych czasach opowieść o rzeczach, które powinniśmy traktować z większą troską i uwagą, stała się twórczą zabawą dźwiękiem wydobytym ze śmietnika.

2021 04 19-010

(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


URATOWAĆ, NAPRAWIĆ, PODZIWIAĆ

Twórcy - reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski - sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej, która jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik.

- Pomyślałem sobie, że warto skupić uwagę młodego słuchacza na przedmiotach z jego najbliższego otoczenia. W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważnym wydał mi się powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem - opowiada Igor Gawlikowski, kompozytor, eksperymentator, współzałożyciel i członek interdyscyplinarnej grupy Karbido, związany też z zespołem Małe Instrumenty.

2021 04 19-016

(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


"ZAINTERESOWAŁA MNIE PROSTOTA"

Znany jest z tworzenia autorskich instrumentów, które pojawią się i w słuchowisku.

- Zainteresowała mnie prostota, kameralność i specyficzne instrumentarium - śmieci. Bo w końcu to z mieszkańców śmietnika, naocznych świadków i uczestników wydarzeń, tworzy się orkiestra. Czyż może być coś lepszego od basowego bębna w postaci wielkiego plastikowego kubła na zmieszane? A jak zabrzmiałyby skrzypce z patyka, puszki i drutu? - zastanawia się kompozytor.

Autorką adaptacji i reżyserką słuchowiska jest Iwona Borawska, wieloletnia dziennikarka Radia Gdańsk, nagrodzona m.in. za scenariusz słuchowiska "Wątpliwości profesora Carstena" Grzegorza Borosa podczas 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".

WSPÓŁPRACA RADIA I TEATRU

Słuchowisko "Silna grupa ze śmietnika" powstało w ramach familijnego cyklu "Uchosfera", realizowanego przez Teatr Miniatura we współpracy z Radiem Gdańsk.

"Uchosfera" to cykl słuchowisk familijnych na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Miniatura i Radio Gdańsk chcą tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do dawnych dzieł literatury. Do tej pory powstały dwa słuchowiska – "Frankenstein" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z muzyka Dominika Strycharskiego i "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz z muzyką Piotra Pawlaka.

 2021 04 19-013

(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)


Zapraszamy do wysłuchania "Silnej grupy ze śmietnika":

amo