Kultura
(Fot. Wikimedia Commons/Nemo)

sobota,

22 maja 2021

08:00

Przyjaźń króla z astronomem. Jednym z powodów ustawienia w Gdańsku pomnika Jana III Sobieskiego były związki z Janem Heweliuszem [WEEKEND Z ZABYTKIEM]

Pomnik króla Jana III Sobieskiego został ufundowany przez miasto Lwów i odsłonięty w 1898 roku. Kiedy po II wojnie światowej Polska straciła to miasto, postanowiono przenieść monument. W Wilanowie nie znaleziono dla niego miejsca. - Rozważano Kraków lub Gdańsk - wyjaśnia w audycji prof. Janusz Trupinda.

Pomnik być może nie stanąłby na Targu Drzewnym w Gdańsku, gdyby nie przyjaźń króla z astronomem Janem Heweliuszem. Połączyła ich pasja naukowa. - Za pośrednictwem Heweliusza Sobieski zamówił sobie przyrządy astronomiczne, bo fascynowały go obserwacje nieba. Ponadto sponsorował działalność gdańskiego astronoma - dodaje historyk.

Audycja "Weekend z zabytkiem" to rozmowy Marzeny Bakowskiej z prof. Januszem Trupindą, dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku. W każdy sobotni poranek, po godz. 7.30, zachęcają do odkrywania ciekawych zabytków na Pomorzu.

Posłuchaj:Marzena Bakowska/pb