Kultura
(Fot. Muzeum II Wojny Światowej)

środa,

12 maja 2021

15:26

Wojownik o duszy artysty. Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na wystawę poświęconą Tadeuszowi Pietrzykowskiemu

Wystawa zatytułowana "Tadeusz Pietrzykowski – wojownik o duszy artysty" zostanie zaprezentowana w najbliższą sobotę w foyer Muzeum II Wojny Światowej na poziomie -2. Bohaterem ekspozycji jest Tadeusz Pietrzykowski ps. "Teddy" - polski pięściarz, jeden z pierwszych więźniów obozu KL Auschwitz. O godzinie 12 będzie można obejrzeć relację na żywo z uroczystego briefingu inauguracyjnego w mediach społecznościowych muzeum.

Ekspozycja ukazuje 29 prac Tadeusza Pietrzykowskiego, wykonanych różnymi technikami. Odwiedzający muzeum będą mogli oglądać wystawę do 31 sierpnia, wstęp na nią jest bezpłatny. 

PIETRZYKOWSKI JAKO BOKSER...

Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. W 1939 roku walczył w obronie Warszawy, a wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do Francji i kształtującej się tam polskiej armii. Niestety, 14 czerwca 1940 r. na Węgrzech Pietrzykowski został aresztowany i wysłany pierwszym transportem do KL Auschwitz (został oznaczony numerem 77).

W obozie stoczył - według różnych szacunków - ponad czterdzieści walk bokserskich. Według wielu więźniów uznawany był za jedynego mistrza wszechwag KL Auschwitz. Zaangażował się w działalność utworzonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego obozowego ruchu oporu - Związku Organizacji Wojskowej (ZOW). W 1943 r. został deportowany do KL Neuengamme, gdzie toczył kolejne walki. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r. Po odzyskaniu wolności Tadeusz Pietrzykowski wstąpił do I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zajmował się tam organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy, sam również toczył walki bokserskie między innymi w Belgii, Niemczech i Francji.

Po wojnie powrócił do kraju, ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i został trenerem sportowym oraz nauczycielem wychowania fizycznego.

...I JAKO ARTYSTA

Chociaż Tadeusz Pietrzykowski przeszedł do historii jako słynny bokser toczący pojedynki o życie w KL Auschwitz, przez całe życie praktykował też malarstwo. Wybuch wojny uniemożliwił mu planowane studiowanie architektury na Politechnice Warszawskiej, ale po wyzwoleniu uczestniczył jako wolny słuchacz w zajęciach w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa jego autorskich prac ma przybliżyć publiczności mało znany artystyczny aspekt jego życia.

opr. MarWer