Kultura
Na zdjęciu: Częściowo nieodbudowane po II wojnie światowej przedzamcze malborskiej warowni. (Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku)

sobota,

08 maja 2021

08:00

Malborski zamek nie został zdobyty w walce w 1945 roku. Dlaczego więc uległ częściowemu zniszczeniu? [WEEKEND Z ZABYTKIEM]

8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Jak tego dnia wyglądał malborski zamek? Był w 60 procentach zniszczony, mimo że nie toczyły się o niego walki.

 

Miasto częściowo zostało zdobyte w styczniu, ale jeszcze przez półtora miesiąca w warowni było około 1500 niemieckich żołnierzy. Wycofali się 8 marca, wysadzając w powietrze mosty na Nogacie. Poważnie uszkodzona została wschodnia część zamku. Kolejnych zniszczeń dokonali złodzieje i nowi mieszkańcy, którzy tu szukali przydatnych przedmiotów. Częściowo przedzamcze do czasów obecnych nie zostało odbudowane. - Od kilku lat intensywnie szukamy strat wojennych, czyli zaginionych zabytków ruchomych - wyjaśnia współgospodarz audycji prof. Janusz Trupinda.

Audycja "Weekend z zabytkiem" to rozmowy Marzeny Bakowskiej z prof. Januszem Trupindą, dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku. W każdy sobotni poranek, po godz. 7:30, zachęcają do odkrywania ciekawych zabytków na Pomorzu.

Posłuchaj rozmowy:Marzena Bakowska