Kultura
(Fot. Pixabay)

czwartek,

29 kwietnia 2021

11:37

Dzień tańca w dobie pandemii. Choć bez imprez, przedstawień i spektakli, warto spróbować go uczcić

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. W czasie pandemii nie będzie on świętowany jak w latach poprzednich, ale nie zabraknie atrakcji. Jedną z nich przygotowały gdańskie instytucje.

- "Żadnego kontaktu fizycznego. Żadnych przedstawień. Żadnej publiczności. Po raz pierwszy w historii najnowszej cała społeczność taneczna stoi przed wyzwaniem, by utrzymać motywację i odnaleźć rację bytu". Ten cytat z orędzia na Międzynarodowy Dzień Tańca, które w tym roku przygotował pierwszy tancerz Stuttgart Ballet, Friedemann Vogel, zdaje się kluczowym przesłaniem dla całego środowiska tańca w Polsce, już od roku codziennie zdającego egzamin ze sztuki przetrwania - przyznała w swoim artykule na stronie taniecpolska.pl Jagoda Ignaczak.

tańczMY

Tegoroczna akcja tańczMY, którą Instytut Muzyki i Tańca organizuje już po raz trzeci, potrwa do 9 maja. W jej ramach odbędą się spektakle, pokazy filmów, performance, wykłady, warsztaty i wiele innych, zarówno on-line, jak i, w miarę możliwości, na żywo.

- Cieszymy się, że w tym trudnym czasie, gdy nie zawsze możemy się spotykać podczas różnego typu przedsięwzięć artystycznych, do akcji tańczMY zgłoszono rekordowo aż 122 wydarzenia taneczne. Pokazuje to, że środowisko tańca jest nieustannie aktywne - mówił Maciej Seniw z Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator akcji.

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca obejmuje środowisko taneczne w całej swojej różnorodności. Do akcji tańczMY zgłosiły się zarówno największe, najbardziej prestiżowe instytucje artystyczne i uczelnie w Polsce, jak i niezależni artyści, lokalne domy kultury czy szkoły tańca.

Wszystkie informacje na temat obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, w tym pełen harmonogram wydarzeń w ramach akcji tańczMY, znajduje się na stronie imit.org.pl

 

Czym jest dla nas taniec? Międzynarodowy Dzień Tańca 2021

Na dobry początek Międzynarodowego Dnia Tańca 2021 kilka słów od członkiń zespołu Instytutu Muzyki i Tańca! ???? A czym dla Was jest taniec? W ramach dzisiejszego świętowania zapraszamy także w samo południe na premierę orędzia, którego polski przekład przygotowaliśmy we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Teatralnym (ITI). #imit #imitpolska #tańczMY

Opublikowany przez Instytut Muzyki i Tańca Środa, 28 kwietnia 2021

 


TEATR MINIATURA

W akcji tańczMY bierze również udział gdański Teatr Miniatura, który 29 kwietnia przygotował premierę "Zatańcz z Kleksem". Będzie to teledysk, złożony z filmów nadesłanych przez widzów - tych młodszych i tych starszych, do czego namawiała Ula Zerek z Miejskiego Teatru Miniatura, tancerka i choreografka. - Organizujemy tę akcję, żeby zachęcić dzieci i młodzież do kreatywnego ruchu, pokazać, że taniec jest dostępny dla każdego i może nas połączyć w tym trudnym czasie siedzenia w domu i nauczania zdalnego - tłumaczyła.

Efekt tego działania obejrzymy 29 kwietnia o godz. 16:00 na fanpage'u facebookowym teatru, a o godz. 16:30 na YouTube.

KLUB ŻAK

Klub ŻAK, organizator Gdańskiego Festiwalu Tańca, zbiera do 31 maja zgłoszenia tancerzy do Międzynarodowego Konkursu Solo Dance Contest 2021, odbywającego się w ramach festiwalu. 18 maja dowiemy się, kogo wybrało międzynarodowe jury festiwalu, ale na popisy tancerzy poczekać musimy do lata. Konkurs Solo Dance Contest 2021 odbędzie się w dniach 23-27 sierpnia 2021 w Klubie ŻAK.

DZIEŃ TAŃCA

Święto to zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będącego pod auspicjami UNESCO (ITI-UNESCO). Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a. Z okazji święta każdego roku inny artysta związany z tańcem przygotowuje orędzie do jego miłośników. Orędzia pisali m.in. Katherine Dunham, Maurice Béjart, Mahmound Reda, Kazuo Ohno i Robert Joffrey.


oprac. ap