Kultura
(Fot. Archiwum Prywatne)

piątek,

02 kwietnia 2021

21:05

"Ojcze nasz" w języku, w którym mówił Jezus. Nowa płyta z orientalną muzyką chrześcijańską [POSŁUCHAJ]

Absolwentka arabistyki Sylwia Hazbourn, autorka bloga "Dzisiaj w Betlejem", zainspirowana muzyką orientalną, 17 marca 2021 r. wydała debiutancką płytę "Ojcze nasz". Łączy w niej klimat Bliskiego Wschodu z rytmami, które są bliskie mieszkańcom Europy. W ten sposób przybliża nam świat orientu, a także języki tej części świata. Możemy posłuchać m.in. "Ojcze nasz" po aramejsku, czyli w języku, w którym mówił Jezus.

Sylwia Hazboun przyznaje, że początkiem jej muzycznego zachwytu wschodem była... nauka języka arabskiego. - Później marzyłam o pracy w pomocy humanitarnej. I dopiero na samym końcu przyszła fascynacja światem chrześcijan Bliskiego Wschodu i ich muzyką - przyznała.

Podczas jednej z podróży poznała Palestyńczyka, który obecnie jest jej mężem. Para na razie jest w Polsce, ale zamierza osiedlić się w przyszłości w Betlejem. Tam w 2018 r. odbył się ich ślub. Tam też mieszka rodzina Yousefa Hazbourna.

- Betlejem żyje głównie dzięki pielgrzymom, których teraz, w czasie pandemii, nie ma. Jest to więc wegetacja - powiedziała Sylwia Hazbourn. Wskazuje jednak na niezwykłe wspieranie się rodzin palestyńskich. Nie wszyscy pracują w turystyce i te osoby pomagają tym, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. - Tego możemy się od nich uczyć - podkreśla blogerka.

panispiewa

(Fot. Archiwum Prywatne)


Posłuchaj audycji Marzeny Bakowskiej, której gościem była Sylwia Hazboun:

 

 

Marzena Bakowska