Kultura
Powstanie przedstawienia było możliwe dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (Fot. Archiwum)

piątek,

02 kwietnia 2021

08:52

Modlitwy sprzed ponad 100 lat w artystycznej oprawie. Przypominają "Pasję" Mela Gibsona

"Stacyje Jerozolimskie, czyli Droga Krzyża Świętego" - to spektakl online, który doskonale wpisuje się w przeżywany obecnie czas w Kościele Katolickim, czyli Wielki Tydzień. Działający w Gdyni Bałtycki Teatr Różnorodności nagrał przedstawienie w kościele w Łegowie koło Pruszcza Gdańskiego.
Spektakl to zapis drogi krzyżowej uświadamiający okrucieństwo Męki Pańskiej. Tekst pochodzi z wydanego ponad 100 lat temu modlitewnika prababci reżysera Tomasza Podsiadłego.

- Te modlitwy są archaiczne, dopiero później zmieniano je w kierunku duchowym. Tekst zafascynował mnie, bo jest bardzo mocno fizyczny. Skojarzył mi się z "Pasją" Mela Gibsona - mówi Tomasz Podsiadły.W przestrzeni zabytkowego kościoła w Łęgowie dwóch zakonników modli się, ale też spiera o swoją wiarę. - W teatrze tekst jest tylko pretekstem do zagrania spektaklu. I tak go potraktowałem pokazując konflikt między dwoma mnichami - dodaje reżyser.

Jego zdaniem przedstawienie nie jest jedynie dla osób wierzących, ale także dla tych, którzy chcą zatrzymać się i zastanowić nad swoim życiem.

Posłuchaj materiału Marzeny Bakowskiej:
 
 

Zagrali aktorzy Bałtyckiego Teatru Różnorodności: Michał Delik i Piotr Rogalski. Muzykę skomponował dyrygent Rafał Kłoczko. Spektakl został nagrany w Parafii św. Mikołaja w Łęgowie. Powstanie przedstawienia było możliwe dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
 
Marzena Bakowska/pb