Kultura
Dźwiękowy świat podwodnych krajobrazów i form życia, a także życia na Nautiliusie stworzył Piotr Pawlak (Fot. Piotr Pędziszewski/Teatr Miniatura)

czwartek,

04 marca 2021

21:05

„Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi". Premiera słuchowiska Teatru Miniatura i Radia Gdańsk [POSŁUCHAJ]

Fantastyczny, podwodny świat, a do tego nauka i przygoda. Wszystkiego będzie można doświadczyć w swej wyobraźni, słuchając co tydzień nowego odcinka słuchowiska „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi", które powstało na podstawie XIX-wiecznej powieści Juliusza Verne'a.

4 marca został opublikowany na YouTube Teatru Miniatura pierwszy z pięciu odcinków. Będzie ich też można posłuchać na Spotify.

 

 

NAUTILIUS ZANURZY SIĘ PONOWNIE W MORZU I W... DŹWIĘKACH

- Starałam się, aby w tych pięciu odcinkach znalazła się cała przygoda tej podwodnej historii - mówi autorka adaptacji i reżyserka słuchowiska Anna Wieczur-Bluszcz. - Dokonałam skrótów, ale mam nadzieję, że z zachowaniem sensu i przygody. Wszystkie postaci, którą są w powieści występują w słuchowisku - zaznacza. 

Jedna z najpopularniejszych powieści Verne`a to wyprawa podwodnym statkiem Nautilius, którym dowodzi Kapitan Nemo. Bierze on udział w przygodach razem z profesorem zoologii Pierre'm Aronnaxem, jego służącym Conseilem oraz łowcą wielorybów i harpunnikiem Nedem Landem. W słuchowisku zagrali: Piotr Srebrowski (Aronnax), Marcin Marzec (Kapitan Nemo), Piotr Kłudka (Conseil), Jacek Majok (Ned Land), Krystian Wieczyński (Kapitan Farragaut) oraz Jakub Ehrlich i Wojciech Stachura (załoga, Papuasi).

DOKONANIA

Dźwiękowy świat podwodnych krajobrazów i form życia, a także życia na Nautiliusie stworzył Piotr Pawlak, gitarzysta i producent związany z trójmiejską sceną muzyczną. Realizacją akustyczną zajął się inżynier Stefan Kotiuk z Radia Gdańsk.

Anna Wieczur-Bluszcz jest cenioną reżyserką słuchowisk. We współpracy Teatru Miniatura i Radia Gdańsk przygotowała słuchowisko „Tam, gdzie mieszka cisza", które otrzymało I nagrodą XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" w konkursie na słuchowisko dla dzieci i młodzieży.

 

040321 net miniatura

 


Posłuchaj fragmentu audycji "Tygiel Kulturalny" Marzeny Bakowskiej, która rozmawiała z twórcami słuchowiska:

 


Premiery kolejnych odcinków słuchowiska „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" odbędą się 4 marca o 17.00 (I odcinek), 11 marca o 17.00 (II odcinek), 18 marca o 17.00 (III odcinek), 25 marca o 17.00 (IV odcinek) i 1 kwietnia o 17.00 (V odcinek).
 

Marzena Bakowska/pb